Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem już po raz 28. dotarł do Polski. Od lat harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazują go do kościołów, szkół, urzędów, szpitali i instytucji oraz mieszkańcom wraz z jego przesłaniem. W tym roku pokazują, że to „ Światło, które łączy”. W Wigilię światło betlejemskie trafiło do Urzędu Miasta w Oświęcimiu. Komendant Hufca ZHP Oświęcim pwd. Adam Góralczyk w towarzystwie Ewy Góralczyk, drużynowej 8. Gromady Zuchowej „Leśne Ludki” i Kamila Góralczyka wręczyli betlejemski ogień wraz z życzeniami świątecznymi Januszowi Chwierutowi, prezydentowi Oświęcimia. Włodarz miasta dziękując przekazał serdeczne, świąteczne życzenia wszystkim oświęcimskim druhnom i druhom.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Otrzymuje je od słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się raz na Słowacji, raz w Polsce. Potem sztafetą wędruje dalej na wschód do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, a także na zachód do Niemiec oraz na północ do Danii.
Betlejemskie Światełko Pokoju to piękna tradycja. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.