Co robić

OŚWIĘCIMSKA STARÓWKA ZAPRASZA

 

Odwiedź Miasto Oświęcim. Warto poznać jego ponad 800-letnia historię, zwiedzić Muzeum Zamek i Synagogę, pospacerować uliczkami Starówki, odpocząć na bulwarach nad Sołą i na Rynku. Miasto oferuje też ciekawe wydarzenia kulturalne.

Znalezione obrazy dla zapytania Oświęcim
Jedna z pierzei na Rynku Starego Miasta w Oświęcimiu

Na granicy Małopolski i Śląska leży Miasto Oświęcim. To miejsce, gdzie można zatrzymać się i mile odpocząć w podróży, aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas. Dla miłośników historii proponujemy spacer urokliwymi uliczkami Starówki oraz wizytę w piastowskim zamku – dziś Muzeum Zamek (muzeum-zamek.pl). Zwiedzając interaktywną wystawę można dosłownie dotknąć 800-letniej historii miasta. Z gotyckiej 40-metrowej wieży zamku można podziwiać wspaniałą panoramę. Co roku, w maju, Muzeum organizuje Jarmark Kasztelański z pokazami historycznymi, animacjami, warsztatami dla najmłodszych.

Jedna z pierzei na Rynku Starego Miasta w Oświęcimiu
Oświęcim. Turniej rycerski na Rynku podczas Jarmarku Kasztelańskiego

Schodząc ze wzgórza zamkowego trzeba odwiedzić urokliwy Plac Księdza Skarbka, gdzie mieści się odrestaurowana Synagoga i Muzeum Żydowskie (ajcf.pl), aby odkryć fascynujące ślady współistnienia w Oświęcimiu kultury polskiej i żydowskiej. W sercu miasta zaskoczy was nowoczesna aranżacja rynku z zachowanymi śladami przeszłości – reliktami XVI-wiecznego ratusza i przedwojenną studnią. Po drodze napotkamy niezwykłe murale, sygnowane przez znanych artystów. W pobliżu zamku napotkamy mural „Kontrabasiści” projektu Edwarda Dwurnika, a na kamienicy położonej na rogu ulicy Dąbrowskiego i Plebańskiej – kadr ze słynnego filmu animowanego „Katedra” Tomasza Bagińskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania Oświęcim
Oświęcim. Wzgórze zamkowe z wieżą obronną z XIII wieku i zamkiem w którym obecnie mieści się Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Podczas spaceru można odpocząć przy aromatycznej kawie i pysznym ciastku lub zjeść obiad w jednym z lokali przy Rynku. Stąd tylko kilka kroków do pięknych bulwarów nad rzeką Sołą. Czas spędzony tutaj ucieszy miłośników przyrody – jest to obszar „Natura 2000”. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą pojeździć tu na rolkach, rowerze, poćwiczyć na zewnętrznej siłowni. Można też oddać się kontemplacji przyrody, Galerii Plenerowej i … słodkiemu „nic-nie-robieniu”.

Znalezione obrazy dla zapytania Oświęcim
Jedna z edycji Life Festival Oświęcim podczas którego koncertowali m.in.: Sting, Peter Gabriel, Elton John, Queen, Carlos Santana

Na amatorów dobrej zabawy czeka w naszym mieście corocznie wiele atrakcyjnych wydarzeń: w maju – Jarmark Kasztelański i Noc Muzeów, w czerwcu , w lipcu i sierpniu – Festiwal Kultur na Starówce z Letnim Kinem Plenerowym, zlotami starych samochodów i koncertami, Święto Patrona Miasta, we wrześniu – Święto Miasta i Jesień Oświęcimska, a zimą – Wioska Świętego Mikołaja z prawdziwymi reniferami oraz Świąteczny Jarmark na Rynku   (aktualne informacje o wydarzeniach w Oświęcimiu: oswiecimdziejesie.pl).

Znalezione obrazy dla zapytania Oświęcim
Kryta pływalnia w Oświęcimiu ze strefą rekreacyjną, SPA i salami do ćwiczeń: fitness, squash i siłownią

W wolnej chwili zapraszamy na nowoczesną Miejską Krytą Pływalnię z dwoma basenami, strefą zabawy i relaksu (www.mosir.oswiecim.pl) oraz Naszego Kina w Oświęcimskim Centrum Kultury (www.ock.org.pl).
Życzymy udanego pobytu w naszym mieście!

Znajdź nas na:
oswiecim.pl
fb.com/Miasto Oświęcim
instagram #oswiecim_pl

informacje o wydarzeniach: oswiecimdziejesie.pl
wirtualny spacer: oswiecim.wkraj.pl

Centrum Informacji Turystycznej:
ul. St. Leszczyńskiej 12
32-600 Oświęcim
tel.: 33 843 00 91
tel./fax: 033 843 24 81
mail: it.oswiecim@msit.malopolska.pl
www: www.it.oswiecim.pl