Rzeźba z przyszłości na Rynku

Znalezione obrazy dla zapytania OświęcimW latach od 2016 do 2019 na oświęcimskim Rynku Głównym prezentowana była czerwona rzeźba „bez tytułu” Agaty Agatowskiej. Jest to pierwsza rzeźba od czasów II wojny światowej, która pojawiła się w sercu miasta.

Odsłonięcie dzieła nastąpiło w 2016 roku w ramach wystawy jubileuszowej z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki pt.: „Rzeźby z przyszłości”, która prezentowana była w najważniejszych instytucjach kulturalnych miasta:

– Muzeum Zamek w Oświęcimiu

– Oświęcimskim Centrum Kultury

– Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI

– Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu

– Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Połączenie tych miejsc oraz wypełnienie ich współczesnymi rzeźbami było próbą nawiązania dialogu z przeszłością oraz innego niż tylko historyczne spojrzenia na miasto – spojrzenia w przyszłość. Wystawa objęta była honorowym patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim w ramach obchodzonego wówczas w Oświęcimiu Roku Praw Człowieka i Tolerancji.

Agata Agatowska za swą twórczość rzeźbiarską była wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. W 2008 r. artystka została uhonorowana nagrodą Darmstädter Sezession w Darmstadt w Niemczech; została także laureatką Grand Prix Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5 w BGSW w Słupsku. W 2013 roku otrzymała Wyróżnienie Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury. W 2018 roku zdobyła tytuł Osobowość Roku w kategorii kultura powiatu oświęcimskiego w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

Znalezione obrazy dla zapytania Oświęcim
Gratulacje od Prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta dla autorki chwilę po ustawieniu rzeźby
Znalezione obrazy dla zapytania Oświęcim
.
Znalezione obrazy dla zapytania Oświęcim
Rzeźba Agaty Agatowskiej poprzez swoją kolorystyką dominuje na oświęcimskim Rynku
Oświęcim katalog Agatowska
Okładka katalogu do wystawy „Rzeźby z przyszłości”. Katalog do ściągnięcia po kliknięciu w okładkę!