Agata Agatowska

Oświęcim - biografia Agaty AgatowskiejAgata Agatowska

Agata Agatowska urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magisterski obroniła w 2001 roku. Edukację artystyczną w zakresie rzeźby i scenografii kontynuowała w Kunstakademie Düsseldorf w Niemczech. W 2012 roku otrzymała dyplom niemieckiej uczelni, a następnie obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy.
Agata Agatowska prezentowała dotychczas swoje dzieła na 20 wystawach indywidualnych oraz
brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych.
Za swoją twórczość rzeźbiarską artystka otrzymała wiele nagród, m.in. nagrodę Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech(2008 r.) oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku(2008 r.). W 2013 roku została uhonorowana Wyróżnieniem Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury, a w 2018 roku tytułem Osobowość Roku 2017 w kategorii kultura w plebiscycie „Gazety Krakowskiej”.
Znalezione obrazy dla zapytania OświęcimOd 2014 roku jest członkiem Gesellschaft für Moderne Kunst am Museum Ludwig w Kolonii, Niemcy.
W 2016 roku w ramach wystawy jubileuszowej „Rzeźby z przyszłości” prace Agatowskiej można było zobaczyć w kilku instytucjach kulturalnych Oświęcimia. Jedna z rzeźb stanęła na oświęcimskim Rynku.
Od 2017 roku związana jest z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie wykłada rzeźbę i rysunek.
Mieszka i pracuje w Polsce i Niemczech.

Zobacz też  Rzeźba z przyszłości na Rynku