Aleja Drzew Pamięci w Oświęcimiu

Miasto Oświęcim z powodu swojej historii jest miejscem szczególnym na arenie międzynarodowej. To właśnie w naszym mieście, gdzie totalitarny hitlerowski system nienawiści chciał unicestwiać narody i kultury, dialog staje się swego rodzaju wołaniem o pokój w świecie. Oświęcim jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju i otrzymał tytuł „Messenger of Peace – Orędownik Pokoju”.

Wiele miast, organizacji, stowarzyszeń planuje i realizuje w Oświęcimiu międzynarodowe projekty pokojowe. W mieście mają siedzibę instytucje, które prowadzą działalność edukacyjną w zakresie pojednania, dialogu i tolerancji. Miasto Oświęcim to miejsce wydarzeń o charakterze pokojowym, takich jak Life Festival Oświęcim, Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych i Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Darujmy światu pokój”. Od roku 2014 miasto organizuje spotkania ekspertów w zakresie tematyki obrony praw człowieka i pokoju pod nazwą „Oświęcimskie Forum Praw Człowieka”, które w roku 2018 zostało przekształcone w Oświęcimski Instytut Praw Człowieka.

Obecnie Miasto Oświęcim realizuje projekt pokojowy pod nazwą „Aleja Drzew Pamięci”. W Parku Zasole w Oświęcimiu, w bliskiej odległości od byłego obozu KL Auschwitz, została zaprojektowana aleja drzew pochodzących z miejsc na świecie, w których ludność została szczególnie dotknięta okrucieństwem. W naszym projekcie sięgnęliśmy do symboliki drzewa jako świadka wydarzeń, znaku odradzania się, nadziei, wiedzy i mądrości, ponieważ jest ona jest obecna w wielu kulturach, stanowi uniwersalny i powszechnie czytelny przekaz. Zasadzone w mieście Oświęcim drzewa będą żywym pomnikiem niosącym przestrogę i jednocześnie nadzieję na przyszłość, jako symbol odradzającego się życia.

Lista drzew dotychczas zasadzonych w Alei Drzew Pamięci w Oświęcimiu:

1) Jako pierwszy, w roku 2017, w Alei Drzew Pamięci został posadzony Dąb Wolności z baskijskiego miasta Guernika. Dąb z Guerniki do dziś jest symbolem obrony praw człowieka i demokracji parlamentarnej oraz szacunku do praw narodów i wolności, wynikającego z pragnienia pokoju. W 1937 roku miasto Guernika, po raz pierwszy w dziejach, doświadczyło masowego bombardowania ludności cywilnej. Tragedię tego baskijskiego miasta uwiecznił Pablo Picasso w słynnym obrazie „Guernika”.

2) W roku 2018 zasadziliśmy w naszej alei Lipę z Dachau. Lipa pochodzi z Placu Oporu w sercu Starego Miasta Dachau. Plac Oporu upamiętnia powstanie w Dachau z 28 kwietnia 1945 r., kiedy to więźniowie obozu koncentracyjnego i mieszkańcy Dachau wspólnie odbili z rąk SS ratusz. Powstanie to zostało krwawo stłumione przez jednostki SS.

3) W 2023 roku w Alei zostały posadzone kolejne drzewa. 24 lutego 2023 roku  w pierwszą rocznicę rosyjskiego ataku na wolną Ukrainę odbyła się uroczystość zasadzenie drzewa kasztanowca – symbolu Kijowa. 

Chcesz zobaczyć film z uroczystości – kliknij 

4) W maju 2023 posadzony został miłorząb z miasta Hiroszima. Sadzonka przeznaczona do Alei Pamięci pochodzi od jednego z drzew Hibakujumoku – „drzew które przetrwały” ataki atomowe na Hiroszimę i Nagasaki 1945 roku. Macierzyste drzewo tego miłorzębu ma 200 lat, rośnie w Ogrodzie Shukkeien w Hiroszimie blisko hipocentrum bombardowania atomowego. Jego pień przechylił się z powodu fali uderzeniowej po eksplozji atomowej, ale drzewo przetrwało pożar po wybuchu bomby i do dziś dnia wypuszcza liczne pędy. Drzewa Hibakujumoku są dla Japończyków symbolem odradzającego się życia i nadziei na pokój.

Chcesz zobaczyć film z uroczystości – kliknij 

W Alei Drzew planowane są już kolejne zasadzenia.  Zachęcamy do śledzenia kanałów informacyjnych Miasta Oświęcim gdzie na bieżąco informujemy o odbywających się wydarzeniach i uroczystościach.

Zobacz szczegóły uroczystości:

Oświęcim. Miłorząb z Hiroszimy, świadek historii, symbol nadziei na przetrwanie rośnie w Alei Drzew Pamięci na Zasolu

Oświęcim. Oświęcimianie pokazali, że są z Ukrainą

Oświęcim. Drzewo z Dachau. Symbol porozumienia i działań na rzecz pamięci

Oświęcim. Dąb z Guerniki zasadzono w parku na Zasolu

 

W mediach:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-04-20/baskowie-posadzili-w-oswiecimiu-dab-ma-symbolizowac-ludzka-godnosc/ 

https://faktyoswiecim.pl/fakty/baskowie-zasadzili-dab-wolnosci-w-oswiecimiu/ 

https://faktyoswiecim.pl/fakty/lipa-z-dachau-w-alei-drzew-pamieci-filmy-foto/

 

Jak dojechać do Alei Drzew Pamięci w Oświęcimiu