11.05.2018

Oświęcim. Drzewo z Dachau. Symbol porozumienia i działań na rzecz pamięci

W Parku Zasole posadzono dzisiaj lipę z Dachau. To już drugie drzewo, które rośnie w Alei Drzew Pamięci, powstającej w tej części osiedla. W ceremonii zasadzenia drzewa wzięli udział: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, burmistrz Dachau Florian Hartman, zastępca konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Regina von Ahn, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk. Towarzyszyła im młodzież z Dachau i ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu. – Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, zasadzenia symbolicznego drzewa miasta partnerskiego Dachau, które zostało podobnie jak Oświęcim dotknięte i naznaczone ogromną tragedią – mówił w trakcie uroczystości prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Naszym obowiązkiem i zobowiązaniem, swoistym powiernictwem jest to, aby pamiętać o ofiarach KL Auschwitz i KL Dachau i wielu innych miejsc w świecie. Ta tragedia powinna nasz czegoś nauczyć i budować pozytywne pokojowe przesłanie. Dlatego powstał ten projekt tworzenia Alei Drzew Pamięci – zaznaczył prezydent.

Lipa jest drzewem typowym dla Bawarii.  Symbolizuje miłość i wspólnotę. Drzewo rośnie również na placu Oporu w sercu Starego Miasta Dachau, który został tak nazwany dla upamiętnia ofiar powstania z Dachau z 28 kwietnia 1945 r., kiedy to więźniowie obozu koncentracyjnego i mieszkańcy Dachau wspólnie zajęli ratusz. Powstanie krwawo stłumiły jednostki SS. – Zasadzenie jej w tym miejscu będzie symbolizować porozumienie między narodami, europejską wspólnotę i wspólne działania na rzecz zachowania pamięci – podkreślił Florian Hartman, burmistrz Dachau. 

Przypomniał również, że współpraca trwa od trzydziestu lat i obejmuje kulturę, sport, wymianę młodzieży i mieszkańców oraz  działania na rzecz pamięci prowadzone wspólnie z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży. Dodał też, że w Bawarii jest takie powiedzenie o lipie, że trzysta lat przychodzi, trzysta lat rośnie i trzysta lat odchodzi . Dlatego życzyłby sobie, aby przyjaźń obu miasta była tak trwała. Na koniec młodzi ludzie z Dachau i Oświęcimia podlali drzewo i odczytali  swoje pokojowe przesłanie.

 Aleja Drzew Pamięci powstaje na terenie zielonym przy parku na Zasolu u zbiegu ulic Więźniów Oświęcimia i Obozowej. Zostanie obsadzona drzewami z miast i miejsc, które zostały tragicznie naznaczone przez historię. W sumie będzie ich 17. Pierwsze drzewo już rośnie. To dąb Wolności przywieziony z Guerniki, pierwszej historycznej stolicy Kraju Basków. Miasta, które w 1937 roku zostało zbombardowane przez Legion Condor z niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Luftwaffe, wspierającego gen. Franco. Drzewo uroczyście zasadzono 20 kwietnia 2017 r.