Informacje

widok na rynek
jedna z piękniejszych kamienic na oświęcimskim rynku

MIASTO OŚWIĘCIM ZAPRASZA

Odwiedź Miasto Oświęcim. Warto poznać jego ponad 800-letnia historię, zwiedzić Muzeum Zamek i Synagogę, pospacerować uliczkami Starówki, odpocząć na bulwarach nad Sołą i na Rynku. Miasto oferuje też ciekawe wydarzenia kulturalne.

Na granicy Małopolski i Śląska leży Miasto Oświęcim. To miejsce, gdzie można zatrzymać się i mile odpocząć w podróży, aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas. Dla miłośników historii proponujemy spacer urokliwymi uliczkami Starówki oraz wizytę w piastowskim zamku – dziś Muzeum Zamek (muzeum-zamek.pl). Zwiedzając interaktywną wystawę można dosłownie dotknąć 800-letniej historii miasta. Z gotyckiej 40-metrowej wieży zamku można podziwiać wspaniałą panoramę. Co roku, w maju, Muzeum organizuje Jarmark Kasztelański z pokazami historycznymi, animacjami, warsztatami dla najmłodszych.

Schodząc ze wzgórza zamkowego trzeba odwiedzić urokliwy Plac Księdza Skarbka, gdzie mieści się odrestaurowana Synagoga i Muzeum Żydowskie (ajcf.pl), aby odkryć fascynujące ślady współistnienia w Oświęcimiu kultury polskiej i żydowskiej. W sercu miasta zaskoczy was nowoczesna aranżacja rynku z zachowanymi śladami przeszłości – reliktami XVI-wiecznego ratusza i przedwojenną studnią. Po drodze napotkamy niezwykłe murale, sygnowane przez znanych artystów. W pobliżu zamku napotkamy mural „Kontrabasiści” projektu Edwarda Dwurnika, a na kamienicy położonej na rogu ulicy Dąbrowskiego i Plebańskiej – kadr ze słynnego filmu animowanego „Katedra” Tomasza Bagińskiego.

Podczas spaceru można odpocząć przy aromatycznej kawie i pysznym ciastku lub zjeść obiad w jednym z lokali przy Rynku. Stąd tylko kilka kroków do pięknych bulwarów nad rzeką Sołą. Czas spędzony tutaj ucieszy miłośników przyrody – jest to obszar „Natura 2000”. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą pojeździć tu na rolkach, rowerze, poćwiczyć na zewnętrznej siłowni. Można też oddać się kontemplacji przyrody, Galerii Plenerowej i … słodkiemu „nic-nie-robieniu”.

Na amatorów dobrej zabawy czeka w naszym mieście corocznie wiele atrakcyjnych wydarzeń: w maju – Jarmark Kasztelański i Noc Muzeów, w czerwcu – Tauron Life Festival Oświęcim (lifefestival.pl), w lipcu i sierpniu – Letni Festiwal na Rynku z Letnim Kinem Plenerowym, Festiwalem Teatrów Ulicznych i koncertami, Święto Patrona Miasta, we wrześniu – Święto Miasta i Jesień Oświęcimska, a zimą – Wioska Świętego Mikołaja z prawdziwymi reniferami oraz Świąteczny Jarmark na Rynku

(aktualne informacje o wydarzeniach w Oświęcimiu: oswiecimdziejesie.pl).

W wolnej chwili zapraszamy na nowoczesną Miejską Krytą Pływalnię z dwoma basenami, strefą zabawy i relaksu (www.mosir.oswiecim.pl) oraz Naszego Kina w Oświęcimskim Centrum Kultury (www.ock.org).

Życzymy udanego pobytu w naszym mieście!

 


 

_________

 

Centrum Informacji Turystycznej
ul. St. Leszczyńskiej 12
32-603 Oświęcim 5
tel: +48 33/ 843 00 91
tel/fax: +48 33/ 843 24 81
e-mail: it.oswiecim@msit.malopolska.pl
www: www.it.oswiecim.pl

Biuro Centrum Informacji Turystycznej znajduje się na terenie centrum obsługi turystów w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i jest czynne w następujących godzinach przez 7 dni w tygodniu:
styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień od 8:00 do 16:00,
kwiecień, październik od 8:00 do 17:00,
maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień od 8:00 do 18:00.

Pracownicy CIT udzielają kompleksowych informacji turystom odwiedzającym miasto. Placówka ta zajmuje się także rozpowszechnianiem folderów, map, informatorów itp. dotyczących Oświęcimia, prowadzi rejestr bazy gastronomicznej i noclegowej miasta. 
Tu także można zdobyć informacje o komunikacji w Oświęcimiu i dojeździe do niego (połączenia międzymiastowe i międzynarodowe).