Oświęcim chce współpracować z gminą Oświęcim. Wyrazem tego jest powstanie Aglomeracji Oświęcimskiej. Dokument precyzujący obszary współpracy został dzisiaj uroczycie podpisany przez partnerów porozumienia: prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta i wójta gminy Oświęcim Mirosława Smolarka w sali reprezentacyjnej Muzeum Zamek. – Podstawą naszego działania jest partnerstwo samorządów oraz rozwój i poprawa jakości życia mieszkańców aglomeracji – mówił prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Nie chcemy konkurować, chcemy pokazywać, że ten wspólny organizm, jakim jest aglomeracja stworzy świetną ofertę do zamieszkania, dobrego dostępu do infrastruktury sportowej, edukacji, wydarzeń kulturalnych. Nie chcemy się zamykać w swoim obszarze, wspólnie możemy zrobić więcej. To początek współpracy, która być może doprowadzi w przyszłości do tego, by nasze społeczności się zaakceptowały i uznały, że nasze współdziałanie daje nam wspólną korzyść – podkreślał prezydent. Wójt gminy Mirosław Smolarek mówił, że miasto i gmina współpracują ze sobą już od dłuższego czasu. – Mamy też wspólne interesy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji czy Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Strażacy z naszych ochotniczych straży pożarnych są dysponowani do różnych zadań, zarówno w mieście jak i gminie. Współpracujemy również w oświacie i nasze współdziałanie jest coraz bardziej widoczne i owocne, bo robimy to dla naszych mieszkańców. Warto zrobić więc kolejny krok, aby je sformalizować. Na pewno będzie się to opłacać mieszkańcom miasta i gminy – mówił wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. – Nie możemy się dzielić, powinniśmy się łączyć – dodał. Mówił też, że widoczną korzyścią dla gminy będzie karta seniora, który pozwoli mieszkańcom gminy po 60 roku życia korzystać z oferty krytej pływalni. – W porozumieniu z miastem wprowadzimy ją na tych samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców Oświęcimia. Zacznie funkcjonować od 1 maja – wyjaśnił.
Aglomeracja Oświęcimska to jeden z pierwszych w skali województwa małopolskiego projektów o woli współpracy dwóch oddzielnych, a zarazem sąsiadujących samorządów. Dzięki niemu łatwiej o kompleksowe rozwiązywanie problemów, jakie napotykają funkcjonując obok siebie. Partnerzy deklarują, że chcą m. in. działać na rzecz ochrony zdrowia i seniorów. Wspólnie realizować sieć ścieżek rowerowych czy tras turystycznych wiodących w najpiękniejsze zakątki ziemi oświęcimskiej. Miasto Oświęcim przygotowuje się już do projektu systemu rowerów miejskich, które będą w kilku punktach miasta. Dodatkowe dwa punkty wypożyczeń jednośladów mogą znaleźć się również w Brzezince i Harmężach. Współpraca może przynieść dobre efekty w dziedzinie ochrony powietrza, zwłaszcza działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, tak bardzo potrzebnych miastu i gminie Oświęcim. Otwarta na wspólne działanie jest także kultura, sport czy rekreacja. Wspólnym interesem jest również promocja gospodarcza oraz przygotowanie ofert inwestycyjnych czy promocja projektu Aglomeracji Oświęcimskiej. Jedną z korzyści będzie możliwość ubiegania się o pieniądze unijne na wspólne projekty. Aglomeracja miałaby pomóc też rozwiązywać wspólne problemy z zakresu komunikacji miejskiej czy gospodarki komunalnej oraz rozwoju infrastruktury technicznej.
Za poszczególne obszary współpracy odpowiadać będą grupy zadaniowe. Samorządy raz w roku będą omawiać zrealizowane zadania oraz określać harmonogramy prac na kolejny rok. Aglomeracja Oświęcimska nie stanowi odrębnego podmiotu w rozumieniu prawa.
Jak podkreślają sygnatariusze formuła projektu jest otwarta. Mogą do niej przystąpić inne okoliczne samorządy.
Aglomeracja Oświęcimska to liczący 100 km kw. obszar zamieszkały przez 57 tys. mieszkańców.