29.04.2019

Oświęcim. Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.”po sukcesie Madrycie prezentowana jest w Nowym Jorku

Plakat wystawy
oświęcim, auschwitz, wystawa„Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.”

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” okazała się wielkim sukcesem w Madrycie. Zwiedziło ją ponad 600 tysięcy osób. Była to najchętniej oglądana ekspozycja w zeszłym roku w Europie, która prezentuje Auschwitz nie tylko jako autentyczną przestrzeń największego udokumentowanego masowego mordu w historii ludzkości, ale też jako symbol bezgranicznego wyrazu nienawiści i ludzkiego okrucieństwa. Teraz zostanie pokazana w Nowym Jorku na Manhattanie. Ekspozycja – wspólny wieloletni projekt przygotowany przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia – będzie dostępna w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego do 3 stycznia 2020 r. Jak podkreślają muzealnicy jest ona ważnym narzędziem edukacyjnym dla ludzi z całego świata. Wystawa zaczyna się od historii Oświęcimia. Kuratorzy przedstawiają miasto, które później dla świata stało się symbolem zagłady, poprzez jego codzienne życie i jego historię. – Pokazanie map i rozwoju pozwala zobaczyć, jak Oświęcim zmieniał się na przestrzeni wieków. Meble z fabryki Haberfelda, modele synagogi, fotografie, gazety z tamtego czasu pokazują, że zanim Niemcy wybudowali tutaj Auschwitz, Oświęcim był już miastem o długiej tradycji, o bardzo ciekawej historii. Jest to budowa pewnego kontekstu, w którym zwiedzający poznają początki niemieckiej okupacji, najazdu na Polskę, powstanie obozu. Wszyscy, którzy przejdą przez wystawę dowiedzą się także o historii nie tylko przedwojennego Oświęcimia, ale także Oświęcimia jako miasta – mówi Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W otwarciu wystawy, którą zaplanowano 1 maja wezmą udział dyplomaci, przedstawiciele świata kultury, a także dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zaproszony został także prezydent Janusz Chwierut, który będzie reprezentował miasto Oświęcim. W Nowym Jorku zaprezentowanych zostanie ponad 700 oryginalnych obiektów. Publiczność w Stanach Zjednoczonych będzie mogła zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących z Muzeum Auschwitz. To m. in. osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa oraz oryginalny wagon towarowy niemieckiej produkcji wykorzystywany przy deportowaniu Żydów do gett i obozów zagłady na terenie okupowanej Polski.

Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego wzbogaci wystawę o ponad 100 artefaktów z własnych zbiorów, które opowiadają o doświadczeniach ocalałych, którzy znaleźli schronienie w rejonie Nowego Jorku.
Prezentowane na wystawie przedmioty zostały wypożyczone z ponad 20 instytucji i prywatnych zbiorów z całego świata. Oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, z którego pochodzi większość obiektów oraz Museum of Jewish Heritage, wśród instytucji, które użyczyły swoich zbiorów są jerozolimski Yad Vashem, Dom Anny Frank w Amsterdamie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu oraz The Wiener Library, Biblioteka Studiów nad Holocaustem i Ludobójstwem w Londynie.
Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelt, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz m.in z dr. Piotrem Setkiewiczem.

Źródło: Muzeum Auschwitz

Wizualizacje: Muzeum Auschwitz

Plakat wystawy
oświęcim, auschwitz, wystawa„Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.”
Aranżacja jednego z pomieszczeń wystawy
oświęcim, auschwitz, wystawa„Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.”
This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative. oświęcim, auschwitz, wystawa„Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.”