20.05.2019

Oświęcim. Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem działa w Oświęcimiu

Plakat z napisem Pokrzywdzonym przestępstwem i numerami telefonów
oświęcim, lokalny ośrodek pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS. W Oświęcimiu taki punkt znajduje się przy ul. Stefana Okrzei.Dzięki dotacjom udzielanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ośrodek od 10 już lat realizuje swój największy cel – pomoc i wsparcie dla osób, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, są jego świadkami, jak również osób im najbliższym. Siedem obecnie działających na terenie Małopolski placówek oraz grono ponad kilkudziesięciu ekspertów pozwalają szybko i skutecznie podjąć interwencję. Wszystko po to, by możliwie jak najprędzej przywrócić życie zgłaszających się osób na właściwe tory. W jaki sposób?

Ośrodek, który daje szansę

Osoby będące ofiarami przestępstw lub będące ich świadkiem, jak również osoby im najbliższe, które muszą zmagać się z sytuacjami, które nigdy nie powinny się w ich życiu wydarzyć. Osoby, które mimo krzywd jakich zaznały, bądź trudu jaki muszą podjąć pełniąc rolę świadka, chcą powrotu do normalności. Ośrodek to miejsce, w którym rzeczywistość takich ludzi może zmienić się na lepsze.

Każdego dnia wielu spotyka krzywda, z którą trudno sobie poradzić. Jedno wydarzenie często pociąga za sobą kolejne. W następstwie codzienność zmienia się w pasmo problemów, z których trudno wyjść o własnych siłach.

Pomoc oferowana przez ośrodek to kompleksowy system wsparcia, który koncentruje się na udzieleniu integralnej pomocy dla osób pokrzywdzonych, świadków i osób im najbliższych. Pomoc jest całkowicie bezpłatna i dostępna dla każdego, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, rasę, wyznanie etc. Liczy się człowiek i to, w jaki sposób można udzielić mu pomocy, by w jej następstwie powrócić do codziennego życia silniejszym i pewniejszym.

Pomoc w praktyce – jak ją uzyskać?

Ośrodek Pomocy funkcjonuje w Krakowie, zaś Lokalne Punkty Pomocy w Niepołomicach, Oświęcimiu, Krzeszowicach, Radoczy, Myślenicach oraz Suchej Beskidzkiej.

-Przyjście do ośrodka lub telefon automatycznie uruchamiają dalszą procedurę. Jesteś ofiarą przemocy i potrzebujesz schronienia dla siebie i swoich dzieci? Mierzysz się z trudną sytuacją zdrowotną po wypadku samochodowym? Zostałeś oszukany lub okradziony? Niezależnie od tego, na jakim jesteś etapie – zawsze jesteśmy gotowi do pomocy – deklarują pracownicy ośrodka.

Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i według potrzeb przydziela jest pomoc:
• psychologiczna (spotkania z psychologiem lub psychiatrą, psychoterapia)
• prawna
• mediacje
• finansowa (finansowanie m.in. kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe)
• materialna (pokrywanie kosztów związanych z zakupem m.in. żywności, odzieży, świadczeń zdrowotnych, lekarstw, dostosowania lokalu, zakupu sprzętu i wyposażenia)

– Nasza pomoc nakierowana jest na wyprowadzenie osób z następstw przestępstwa i powrót do normalnego życia. Pomoc udzielana jest w czasie i wymiarze, każdorazowo dostosowanym do potrzeb danej osoby – mówią w OOPOPP.

– 10 lat funkcjonowania ośrodka to tysiące przykładów kobiet, mężczyzn, dzieci i osób starszych, które po często traumatycznych przeżyciach powróciły do normalności. Dzięki wsparciu mama dwójki dzieci, która przerwała pasmo przemocy domowej – zaczyna każdy dzień bez strachu o zdrowie i życie swoich najbliższych. Pasażer, który ucierpiał na skutek wypadku samochodowego spowodowanego przez pijanego kierowcę, powoli wraca do pełnej sprawności, a młoda i zdolna nastolatka odzyskuje radość życia, po traumie jakiej doznała przez stalking. Każdy przypadek jest inny i każdy zasługuje na to, by się nim zająć – podają przykłady przypominając jednocześnie, że każdy kto wymaga wsparcia powinien skorzystać z pomocy.  Zwłaszcza,  jeśli był świadkiem przestępstwa.

Dyżur telefoniczny pełniony jest całodobowo, we wszystkie dni w roku, również w dni wolne i świąteczne, tel. 504 704 933

Oświęcim: ul. Stefana Okrzei 12, 32-600, Centrum Logopedyczno Terapeutyczne dla dzieci i dorosłych Stokrotka
Dni przyjęć osoby pierwszego kontaktu:
Poniedziałek 16:00 – 18:00
Wtorek 15:00 – 17:00
Czwartek 15:00 – 17:00
Infolinia: 504 704 266 (w godzinach przyjęć osoby pierwszego kontaktu)
E-mail: oswiecim@krafos.pl

Plakat z wykazem punktów, gdzie należy się zgłosić szukając pomocy jako ofiara lub świadek przestępstwa
oświęcim, lokalny ośrodek pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem