Przypominamy, jak zachować się podczas zwiększonego ryzyka zarażenia się koronawirusem. To, co każdy z nas może zrobić w obecnej sytuacji to przestrzegać zasad higieny, w tym przede wszystkim często i dokładne myć ręce.
Jeżeli do 14 dni od powrotu z miejsca o wysokim ryzyku zarażenia COVID-19 lub po bliskim kontakcie z osobą chorą, wystąpiły konkretne objawy, należy zadzwonić do stacji epidemiologicznej 33 843 09 28, a w przypadku nasilenia symptomów udać się do oddziału lub szpitala zakaźnego.
Fot. forsal.pl
Objawy to: wysoka gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.
Całodobowy telefon Sanepid – 604 197 624, infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta -33 842 93 03 w godzinach pracy urzędu, całodobowo 986 lub 33 842 92 12
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego – 33 844 89 80
Dyrektor Oświęcimskiego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego Wojciech Wokulski apeluje, aby nie zgłaszać się do własnych przychodni, gdyż nie mają one żadnych możliwości diagnostycznych i możemy stanowić potencjalne źródło zarażenia. Poleca jedynie kontakt telefoniczny.
Ważne, aby w przypadku podejrzenia zarażenia nie podróżować środkami komunikacji publicznej, nie udawać się też na izbę przyjęć szpitala, oddział ratunkowy i nie odwiedzać lekarza rodzinnego, bo możemy stanowić potencjalne źródło zagrożenia.
Szpital Powiatowy w Oświęcimiu nie posiada oddziału zakaźnego. Najbliżej Oświęcimia są szpitale w Tychach, Olkuszu i Cieszynie. Pozostałe znajdują się w Krakowie i Chorzowie.