17.08.2020

Tunele pod zamkiem – nowa atrakcja turystyczna w Oświęcimiu na każdą pogodę

Zamek piastowski jest wizytówką Oświęcimia. Do tej pory niewiele osób wiedziało, że wzgórze zamkowe kryje tajemnicze tunele z czasów zaboru austriackiego i okupacji niemieckiej. Od lipca tego roku Muzeum Zamek w Oświęcimiu udostępniło je zwiedzającym. Tunele pod zamkiem to nowa zaskakująca atrakcja turystyczna w Oświęcimiu, która sprawdza się w każdą pogodę.

Pod zamkiem poprowadzono interaktywną trasę historyczną „Gra o niepodległą”. Każda osoba odwiedzająca tunele może wcielić się w postać Ignacego, młodego oświęcimianina, który wraz z Legionami Polskimi uczestniczy w działaniach bojowych I wojny światowej na drodze ku niepodległości Polski. W ramach multimedialnej trasy można poczuć się uczestnikiem wydarzeń sprzed 100 lat: przenieść się do wirtualnych bunkrów i okopów, polatać dwupłatowym samolotem zwiadowczym a nawet poprowadzić pociąg pancerny. W grze można uczestniczyć indywidualnie lub drużynowo – tę opcję polecamy szczególnie, ponieważ wyzwala dreszczyk rywalizacji o zdobywane na trasie punkty. Tunele można zwiedzać również bez uczestniczenia w grze.
Tunele mają łączną powierzchnię 300m². Starszy z nich przebiega w kierunku wschód-zachód. Został wybudowany za czasów zaboru austriackiego, prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku. W latach 1940–1944 Niemcy rozbudowali zastany tunel austriacki oraz wydrążyli drugi tunel w kierunku północ–południe, krzyżując go prostopadle z wcześniejszym.
Po zwiedzeniu tuneli warto wrócić na szczyt wzgórza, żeby odwiedzić główną siedzibę Muzeum Zamek i obejrzeć multimedialną wystawę „W Królewskim Mieście Oświęcimiu”. Koniecznie trzeba też wejść na 30 metrową wieżę zamkową (najwyższy zachowany mur ceglany w Polsce południowej), żeby podziwiać piękną panoramę okolicy.
Oświęcim to miasto o średniowiecznym rodowodzie, jednak kameralne – wszędzie jest tu blisko. Dlatego będąc na Starym Mieście warto wybrać się na krotki spacer i odwiedzić jeszcze kilka ciekawych miejsc. W pobliżu wzgórza zamkowego znajduje się malowniczy plac ks. Jana Skarbka z ostatnią zachowaną w mieście synagogą i Muzeum Żydowskim. Odpocząć można tuż obok, w wegetariańskiej klubokawiarni Cafe Bergson z widokowym tarasem. Naprzeciwko, przy hotelu Hampton by Hilton, w miejscu dawnej parowej fabryki wódek i likierów znajduje się miejsce warte i obejrzenia i… posmakowania – Jakob Haberfeld Story Muzeum Wódki. Przygotowane tam, na oryginalnych recepturach produkty, z pewności przypadną do gustu dorosłym obieżyświatom.
Za Jakob Haberfeld Story, przy ulicy Berka Joselewicza znajduje się kameralny ogólnodostępny Park Pamięci Wielkiej Synagogi, nieistniejącej już największej bożnicy w mieście. Tuż obok parku ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Romów w Polsce prezentujące ciekawą wystawę „Romowie. Historia i kultura”.
Stąd do Rynku Głównego jest kilka kroków. Główny plac miasta, otoczony kamienicami pochodzącymi z ostatnich 200 lat, może zaskoczyć nowoczesną aranżacją. To lekcja historii Oświęcimia w pigułce, możliwa do odczytania we fragmentach XVI-wiecznego ratusza, replice XIX-wiecznej studni, kamiennej nawierzchni z otoczaków z rzeki Soły czy obrysach poniemieckiego bunkra. Przy rynku mieści się Muzeum Ratusz prezentujące interaktywną wystawę „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. W Muzeum znajduje się też miejski Punkt Informacji Turystycznej.
Na rynku warto zatrzymać się dłużej, odpocząć na ławeczce przy fontannie lub w jednej z wielu kawiarni. Wokół rynku znajdują się liczne kościoły i zabytkowe budynki. Miasto słynie też ze Szlaku Murali autorstwa znanych polskich artystów. Na starym mieście tuż obok zamku napotkamy mural autorstwa Edwarda Dwurnika, przy ul. Plebańskiej – Tomasza Bagińskiego a przy ul. Jagiełły – Jarosława Jaśnikowskiego.
Spacer po Starym mieście w Oświęcimiu możemy zakończyć przy ul. Bulwary nad rzeką Sołą (znajduje się tu duży bezpłatny parking). Jest to malownicze miejsce spacerów i odpoczynku. Miejscowe lasy łęgowe stanowią obszar chroniony Natura 2000. Liczne alejki służą miłośni­kom joggingu, nordic walkingu, rolek i rowerzystom. W sezonie letnim na bulwarach działa Stefa Wypoczynku z bezpłatnymi leżakami, grami i wypożyczalnią książek.
Miasto Oświęcim? Warte odwiedzenia!

Informacje praktyczne:
www.oswiecim.pl
Miejski Punkt Informacji Turystycznej: www.it.oswiecim.pl
Muzeum Zamek ratusz i tunele: www.muzeum-zamek.pl
Muzeum Żydowskie i Synagoga: https://ajcf.pl/
Jakob Haberfeld Muzeum Wódki: https://jakobhaberfeld.pl/
Centrum Romskie: http://www.stowarzyszenie.romowie.net/
Oświęcimski Szlak Murali: https://oswiecim.pl/dla-turysty/co-robic/szlak-murali-w-oswiecimiu/