fot. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
5 czerwca miasto Oświęcim zaprezentuje się wielickiej publiczności podczas Święta Soli, które od dziewięciu lat organizowane jest przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Oświęcim nie bez powodu dołączył do organizacji tego święta. W 1291 roku otrzymał bowiem od Mieszka księcia cieszyńskiego przywilej składowania soli wielickiej wywożonej na Śląsk. Miasto Oświęcim i Muzeum Zamek w Oświęcimiu podpisały porozumienie z Muzeum Żup Krakowskich o współorganizacji tego przedsięwzięcia.
Na dziedzińcu wielickiego zamku wystąpią zespoły działające przy Oświęcimskim Centrum Kultury- Zespół Pieśni i Tańca „Hajduki”, grupa wokalna "Wariant M" i grupa tańca nowoczesnego „Contra” oraz zespół „SHAKE”, orkiestra z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego. Pokaz walk zaprezentuje Oświęcimski Klub Karate, a Uczniowski Klub Sportowy „ Kadet” zorganizuje turniej łuczniczy. Na specjalnym stoisku ofertę promocyjną przedstawią pracownicy Wydziału Promocji Urzędu Miasta.
Święto Soli to wielka impreza plenerowa na zamku w Wieliczce, na którą przyjeżdżają tysiące ludzi z różnych zakątków Polski, by wspólnie świętować, bawić się i zgłębiać wiedzę dotyczącą „złota średniowiecza”. W tym roku również nie zabraknie atrakcji. W programie znajdą się pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, takich jak: garncarze, bednarze, powroźnicy, kowale, nosicze. Przybyli goście dowiedzą się co łączy proces dawnego warzenie soli z warzeniem piwa oraz jak niegdyś produkowano papier czerpany, którego znaczną ilość zużywała żupna administracja. Nie zabraknie stoisk dawnych i obecnych producentów soli w Polsce, sprzedawców wyrobów rzemieślniczych i staropolskiej karczmy. Będa też konkursy i zabawy dla najmłodszych. Tradycyjnie druga część Święta Soli to rewizyta. Podczas Święta Miasta – 4 września – Oświęcim gościć będzie Muzeum Żup Krakowskich oraz zespoły z Wieliczki. Wtedy mieszkańcy miasta będą mogli poznać historię składu solnego w Oświęcimiu. Ulicami miasta przejdzie orszak kupców solnych. Nie lada atrakcje szykują się na dziedzińcu zamkowym. Będzie można zobaczyć m.in. jak warzy się sól oraz własnoręcznie przygotować różne rzeczy z masy solnej.