17.07.2021

Oświęcim. Nowe ekologiczne hulajnogi w naszym mieście

E-hulajnogi firmy TIER, europejskiego lidera mikromobilności, zawitały do Oświęcimia. Na mocy porozumienia z władzami miasta na ulice ruszyło 80 w pełni neutralnych klimatycznie pojazdów. Tym samym mieszkańcy zyskali ekologiczną i niezwykle wygodną alternatywę dla samochodów i zarazem uzupełnienie transportu zbiorowego. Operator chce zmienić postrzeganie e‑hulajnóg przede wszystkim poprzez udostępnienie najnowszej generacji pojazdów – znacznie bezpieczniejszych i bardziej komfortowych. Realizując misję zmiany mobilności na dobre, TIER wprowadza też innowacyjny system premiowania użytkowników za parkowanie w specjalnie wytyczonych strefach.

– Bardzo cieszę się, że mieszkańcy Oświęcimia zyskają nową, wygodną formę transportu. Szczególnie młodzi ludzie polubili ten sposób przemieszczania się po mieście. Patrzymy na e‑hulajnogi z dużą nadzieją i widzimy, że TIER kładzie bardzo duży nacisk na aspekty związane nie tylko z ekologią, ale też bezpieczeństwem, co potwierdza podpisane przez nas porozumienie o współpracy oraz innowacyjny system wynagradzania mieszkańców za parkowanie pojazdów w specjalnie wyznaczonych strefach. Jestem przekonany, że mieszkańcy Oświęcimia polubią jazdę e-hulajnogami TIER oraz docenią wygodę, jaką oferują. – mówi Janusz Chwierut, Prezydent Miasta Oświęcimia.


Ekologiczne ogniwo miejskiego transportu
Dzięki szczegółowej analizie, eliminacji oraz kompensacji emisji na każdym etapie działalności firmy, TIER jest w 100% neutralny klimatycznie już od stycznia 2020 roku. Z tego powodu pojawienie się e‑pojazdów firmy w Oświęcimiu idealnie wpisuje się w ideę Programu Ochrony Środowiska oraz działania miasta w zakresie m.in. poprawy jakości powietrza i usprawnienia ruchu samochodowego. Nowoczesne pojazdy na minuty stanowią idealne uzupełnienie siatki połączeń oferowanych przez transport zbiorowy, ponieważ umożliwiają komfortowe przemieszczanie się na krótkich odcinkach poza wyznaczonymi szlakami komunikacji, bez przesiadek i konieczności dopasowania się do rozkładu jazdy.
– Jesteśmy dumni, że dzięki TIER mikromobilność wraca do Oświęcimia. To kolejne po Chrzanowie małopolskie miasto, w którym jesteśmy obecnie jedynym operatorem e‑hulajnóg na minuty i tym bardziej chcemy tu wyznaczyć najwyższe standardy. Dołożymy starań, by zmieniać oświęcimską mobilność na dobre dbając o nasze pojazdy, współpracując z lokalnymi władzami i społecznościami oraz edukując mieszkańców w zakresie bezpiecznego korzystania i parkowania pojazdów – mówi Mathieu Deloly, Dyrektor Zarządzający TIER Polska.

Zupełnie nowa jakość e‑hulajnóg
E‑hulajnogi TIER to najnowsza generacja tych pojazdów, zapewniająca zdecydowanie lepsze doświadczenia z użytkowania niż modele, które były dostępne w przeszłości. Wyróżniają się one znacznie stabilniejszą konstrukcją – szerszą podstawą, większymi kołami, podwójnymi amortyzatorami i hamulcami – dzięki czemu jazda nimi jest komfortowa i przyjemna. Flota e‑pojazdów TIER wyposażona jest w przełomową technologię wymiennych baterii, które można wymienić na miejscu bez konieczności przewożenia do magazynu całych pojazdów. TIER maksymalizuje też średni czas życia hulajnóg poprzez innowacyjną i trwałą technologię ich konstrukcji oraz regularne naprawy i przywracanie pojazdów do służby.

Darmowe minuty za poprawne parkowanie
Na terenie Oświęcimia, w porozumieniu z władzami miasta, wyznaczone zostały specjalne strefy parkowania. Po zalogowaniu się do aplikacji TIER, użytkownik zobaczy mapę z zaznaczonymi obszarami parkingowymi, dzięki czemu będzie mógł przed wyruszeniem w trasę zaplanować jej przebieg oraz punkt końcowy. Po zakończeniu przejazdu w odpowiedniej strefie, do konta w aplikacji dodana zostanie nagroda w postaci darmowych minut do wykorzystania podczas następnych przejazdów. Użytkownik każdorazowo otrzyma również potwierdzenie przyznania dodatkowych minut w wiadomości e‑mail wysłanej z aplikacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Porzucona lub zaparkowana w nieodpowiednim miejscu e-hulajnoga może stanowić przeszkodę na drodze, szczególnie niebezpieczną dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, e‑hulajnogę należy zaparkować na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni). Należy też szanować innych uczestników ruchu oraz przede wszystkim nie blokować przejścia lub przejazdu. Zaparkowana odpowiednio hulajnoga powinna „przylegać” do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą (ważne, by nie stawiać hulajnóg obok siebie, a jedną za drugą). W przypadku parkowania hulajnogi na chodniku, szerokość pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra.

Jak zacząć jeździć TIER
Aby spróbować jazdy e‑hulajnogą TIER pobierz aplikację, zarejestruj się i przypisz swoją metodę płatności. Następnie znajdź e‑hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokuj ją skanując umieszczony na niej kod QR za pomocą aplikacji. Aby zakończyć jazdę znajdź bezpieczne miejsce do zaparkowania, opuść nóżki, otwórz aplikację TIER i dotknij przycisku „Zakończ przejazd”. Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 55 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 2.30 zł. Najbardziej aktywni użytkownicy będą mogli w aplikacji wykupić pakiet bezpłatnych odblokowań e‑hulajnóg na 30 dni za 9,99 zł.
***

 

O TIER Mobility
TIER Mobility jest czołowym europejskim operatorem w sektorze mikromobilności, którego misją jest zmiana mobilności na dobre. Udostępniając mieszkańcom szereg współużytkowanych, lekkich pojazdów elektrycznych, od e-hulajnóg po e-rowery i e-skutery, zasilanych przez własną sieć energetyczną, TIER pomaga miastom zmniejszyć ich zależność od samochodów. TIER, założony w 2018 roku przez Lawrence’a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina, ma swoją główną siedzibę w Berlinie i obecnie działa w ponad 110 miastach w 13 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Użytkownicy TIER wykonali już ponad 50 milionów przejazdów. Z myślą o zapewnieniu najbezpieczniejszego, najbardziej słusznego i zrównoważonego rozwiązania w kwestii mobilności, TIER jest neutralny klimatycznie od stycznia 2020 r.
Inwestorami spółki TIER są między innymi SoftBank Vision Fund 2, Mubadala Capital, Northzone, Goodwater Capital i White Star Capital. Więcej informacji na temat TIER Mobility można znaleźć na stronie www.tier.app.