01.09.2021

Oświęcim. Profilaktyka 40 Plus

Baner hasztag badamy się1 lipca ruszył rządowy program „Profilaktyka 40 Plus”. Każdy Polak po 40. roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych, pozwalających na wczesne wykrycie rozwijających się chorób. – Pandemia koronawirusa, z którą mierzymy się już od ponad roku, sprawiła, że towarzyszy nam przewlekły stres, trudniej zadbać o regularną aktywność fizyczną czy przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych. W obawie przed zakażeniem część z nas odłożyła również w czasie wizyty w gabinetach lekarzy i profilaktyczne badania – mówi Justyna Czekaj, kierownik Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Dlatego teraz, gdy sytuacja epidemiologiczna jest zdecydowania lepsza, najwyższy czas na kompleksowy „przegląd” organizmów i odbudowę naszego zdrowia. „Profilaktyka 40 PLUS” ma w tym pomóc – tłumaczy.

 Z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych mogą skorzystać wszyscy Polacy po 40. roku życia. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Tam, w zakładce „profilaktyka”, każda uprawniona osoba znajdzie „Ankietę Profilaktyki 40 Plus”. W kwestionariuszu znalazły się pytania dotyczące m.in. stylu życia, zdiagnozowanych już chorób czy schorzeń występujących u krewnych. Na podstawie udzielonych odpowiedzi i rozpoznanych czynników ryzyka, system dobierze pakiet badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie (może to potrwać do 48 godzin). Osoby, które nie korzystają jeszcze z IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.

W skład „Profilaktyki 40 PLUS” wchodzą badania podzielone na pakiety dla kobiet i mężczyzn oraz część wspólną.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

· morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;

· stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

· stężenie glukozy we krwi;

· AlAT, AspAT, GGTP;

· poziom kreatyniny we krwi;

· badanie ogólne moczu;

· poziom kwasu moczowego we krwi;

· krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

· morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;

· stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

· stężenie glukozy we krwi;

· AlAT, AspAT, GGTP;

· poziom kreatyniny we krwi;

· badanie ogólne moczu;

· poziom kwasu moczowego we krwi;

· krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);

· PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

· pomiar ciśnienia tętniczego;

· pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);

· ocena miarowości rytmu serc

Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, która realizuje program „Profilaktyka 40 Plus”. Lista takich miejsc w naszym regionie, na bieżąco aktualizowana, jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Wyniki wykonanych testów znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta albo odbierzesz w placówce przeprowadzającej badania. Skonsultuj je ze swoim lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy konsultację w poradni specjalistycznej. Dla ułatwienia od 1 lipca zostały również zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie kardiologa, neurologa czy ortopedy.

Więcej