Przygotowaniu miasta na przyjęcie osób uciekających przed wojną na Ukrainie poświęcone było spotkanie zespołu ds. koordynacji pomocy dla Ukrainy. Przewodniczył mu prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Rozmawiano o formach pomocy, które podjęło miasto i podległe miejskie jednostki, instytucje kultury, służba zdrowia. Podkreślano potrzebę koordynacji wszystkich działań, aby pomoc była jak najbardziej skuteczna i celowana.
Miasto Oświęcim wraz z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi zjednoczyło siły w przygotowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Do Oświęcimia przez weekend dotarło kilkanaście osób zza wschodniej granicy, głównie kobiety z dziećmi. Są to najczęściej osoby rodzinnie związane z mieszkańcami lub rodziny pracujących w Oświęcimiu obywateli Ukrainy. – Oświęcimianie nie pozostali obojętni wobec dramatu wojny na Ukrainie oraz cierpienia obywateli ukraińskich. Ten wielki odruch serca jest dla nich bardzo ważny, daje siłę do walki, a poczucie, że nie są sami daje nadzieję na zakończenia działań wojennych – komentuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Sytuacja jest trudna i nieprzewidywalna, o czym wspominał podczas rozmowy telefonicznej burmistrz Jurij Hamar zaprzyjaźnionego z nami Sambora. – Tym bardziej więc dziękuję wszystkim, w tym organizacjom za włączenie się do pomocy, bo tylko razem, koordynując nasze działania możemy odpowiedzieć na potrzeby naszych sąsiadów walczących z rosyjskim agresorem – podkreśla prezydent.
W Oświęcimiu prowadzona jest zbiórka pieniędzy na pomoc Polakom i Ukraińcom mieszkającym w Samborze.
Organizatorem akcji jest Klub „Samborzan”, a wspiera go Urząd Miasta. Zebrane pieniądze poprzez Dom Polski, Towarzystwo Kultury Polskiej czy Dom Zakonny trafią do najbardziej potrzebujących. W Oświęcimskim Centrum Kultury wspólnie z Fundacją „Gotowi do działania” z Kęt zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy dla uchodźców. Od jutra punkt zbiórki darów w ramach akcji Polskiego Czerwonego Krzyża będzie również na Zasolu w Osiedlowym Domu Kultury, a od środy 2 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Z pomocą ruszyli oświęcimianie, którzy oferują miejsca pobytu dla uciekających z Ukrainy, a także transport z granicy do Oświęcimia.
Dlatego, aby skoordynować te działania Urząd Miasta przygotował bazę noclegową, do której mieszkańcy Oświęcimia i właściciele obiektów noclegowych mogą zgłaszać miejsca noclegowe. – Każdy, kto dysponuje lokalem nadającym się do zamieszkania i chce przyjąć Ukraińców, może wspomóc akcję. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres pm@um.oswiecim.pl lub zadzwonić pod numer 33 842 91 47, 33 842 91 48, 605 202 129 – mówi Marek Tarnowski, naczelnik Wydziału Promocji. Dzwoniąc do nas trzeba też podać adres oraz swoje dane kontaktowe, jakiego rodzaju jest to lokal. Czy jest to dom, mieszkanie, pokój, dla ilu osób może być przeznaczony, na jaki czas uchodźcy mogą się zatrzymać i czy pomoc jest bezpłatna czy płatna – dodaje. Własne mieszkania czy pokoje w domach zaoferowało już kilkadziesiąt osób z miasta i powiatu oświęcimskiego. Łącznie jest miejsce dla ponad 100 osób.
Osoby przybyłe z Ukrainy będą musiały sformalizować swój status.
Z myślą o nich zostanie uruchomiony punkt konsultacyjny. Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich będą służyć Ukraińcom informacjami, jak przejść przez formalności związane z legalizacją pobytu w Polsce. Punkt rusza od jutra i będzie czynny w godzinach od 8 do 14. Na rozmowę trzeba zarejestrować się telefonicznie 515 081 765. Praktyczne informacje dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w naszym mieście będą opublikowane w języku ukraińskim, w specjalnej ulotce.
Mieszkańcy Oświęcimia, którzy przyjęli uchodźców będą mogli skorzystać z zapasów żywności czy odzieży zgromadzonych dzięki zbiórkom.
Potrzebne rzeczy będzie można odbierać z punktu pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, znajdującego się przy ul. Partyzantów 1, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 13.
Miejskie przychodnie zdrowia są przygotowane na udzielanie porad medycznych obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną.
Miasto ma też własną bazę noclegową, pomocą służy niezawodna oświęcimska Ochotnicza Straż Pożarna, która pomaga przy zbiórce darów i ich transporcie. Zaoferowała także miejsca noclegowe dla uchodźców w strażnicy OSP.
W mieście będzie też akcja oddawania krwi, którą organizuje Klub Honorowych Dawców Krwi PCK.
Koordynatorem wszystkich działań związanych z pomocą dla Ukrainy w Oświęcimiu został zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania.