Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na XII Jarmark Kasztelański “PRYZMAT CZASU. Wzgórze zamkowe w dziejach miasta Oświęcimia”, który odbędzie się 7 maja (niedziela) w godzinach 10.00 – 18.00, tłem wydarzenia będzie przestrzeń starego miasta: Rynek Główny, Zamek oraz dziedziniec zamkowy, a także Ratusz.
Podczas tegorocznego jarmarku odkryjemy kolejną kartę z historii naszego miasta, związaną z wydarzeniami, które miały miejsce ponad osiem wieków temu. Oświęcim to miasto o bogatej historii oraz wielkich i pięknych tradycjach. Przeniesiemy się w czasy średniowiecza, opowiemy o historii zamku i wieży, jak oba te obiekty zmieniały się na przestrzeni wieków, temat ten zobrazuje wystawa czasowa, którą będziemy prezentować w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Wydarzenie rozpoczniemy już w sobotę wieczorem, 6 maja o godzinie 21.00 na dziedzińcu zamkowym (ul. Zamkowa1) gdzie odbędzie się widowisko światła i ognia w wykonaniu grupy NAMTARA.
Niedziela 7 maja to dzień XII Jarmarku Kasztelańskiego, a głównym miejscem Rynek Główny miasta Oświęcimia, to tutaj pojawią się średniowieczni rycerze, piękne białogłowy, odbędą się pojedynki i turnieje. O odtworzenie średniowiecznego klimatu, kultury życia codziennego, rzemieślniczych warsztatów, średniowiecznych stanowisk animacyjnych, walk turniejowych zadbają członkowie Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE.
Przy Zamku tuż za wieżą stanie namiot z kuchnią średniowieczną, stanowisko sokolnicze z pięknymi drapieżnymi ptakami. Będzie można przymierzyć hełm, tarczę i spróbować swych sił we władaniu mieczem treningowym.
Na Rynku Głównym odbywać się będzie coroczny jarmark historyczny.
Na scenie zobaczymy rycerzy z różnych grup rekonstrukcyjnych, którzy opowiedzą o swoim uzbrojeniu i strojach, przedstawimy rzemieślników, nie zabraknie muzyki średniowiecznej.
Gościem specjalnym tegorocznego Jarmarku będzie Diorama piechoty japońskiej, pokaz wschodu: DROGA SAMURAJA . Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej to grupa, która zrzesza fascynatów kultury Japonii XV i XVI wieku, ze szczególnym naciskiem na okres Sengoku. Powstała w sierpniu 2005, początkowo z inicjatywy kilku osób, grupa rozrosła się i działa obecnie na terenie Rzeszowa, Jarosławia i Krakowa. Jak mówią członkowie grupy ich celem jest odtwarzanie średniowiecznego uzbrojenia, sposobów walki, oraz życia codziennego feudalnej Japonii. Starają się jak najwierniej odtworzyć stroje, elementy uzbrojenia, oraz kulturę, by chociaż przez chwilę móc poczuć magiczny klimat tamtych czasów – rekonstruktorzy zaprezentują uzbrojenie europejskiego rycerza i samuraja z dalekiej Japonii.
W ramach Jarmarku muzeum organizuje konkurs plastyczny pt. “Jak cieśla Franek budował Zamek”, dla dzieci z grup przedszkolnych (zerówki) i klas 1 -6 ze szkół podstawowych. Zadaniem uczestników było wspólne stworzenie makiety XVI-wiecznego grodu na oświęcimskim wzgórzu zamkowym przy wykorzystaniu naturalnych materiałów. Ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się w dniu Jarmarku 7 maja. Współorganizatorem konkursu jest Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury “Grupa na Zamku” – Oświęcim oraz Klub Oświęcimska Starówka.
PROGRAM WYDARZENIA:
Sobota 6 maja
DZIEDZINIEC ZAMKOWY (ul. Zamkowa 1)
21.00 Widowisko światła i ognia – grupa Namtara
Niedziela 7 maja
RYNEK GŁÓWNY
10.00 – 18.00 JARMARK – stoiska z rękodziełem, eco produkty, gastronomia, rzemiosło dawne
10.30 – OGŁOSZENIE LAUREATÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO „Jak cieśla Franek budował Zamek”, wręczenie nagród.
12.00 – PRZEMARSZ GRUP REKONSTRUKCYJNYCH z placu T. Kościuszki do Rynku Głównego
Oficjalne otwarcie XII Jarmarku Kasztelańskiego
Prezentacja i powitanie grup historycznych
13.00 – TURNIEJ BOJOWY NA MIECZ I TARCZE
14.30 – TEATR TRÓJKĄT – interaktywny spektakl historyczny
15.30 – POKAZ SOKOLNICZY
16.00 – Pokaz mody dawnej oraz tańców średniowiecznych
16.30 – POKAZ WSCHODU: DROGA SAMURAJA – uzbrojenie europejskiego rycerza i samuraja z dalekiej Japonii. Diorama piechoty japońskiej.
17.00 – KONCERT MUZYKI DAWNEJ ZESPÓŁ ŻNIWA
17.30 – TURNIEJ BOJOWY MIECZA DŁUGIEGO
18.00 – WALKI DRUŻYN RYCERSKICH
Warsztaty rzemieślnicze: Garncarz, Pszczelarz, Kowal, Dojenie krowy, Ubijanie masła i inne rzemiosło dawne.
Stoisko promocyjne Muzeum Zamek w Oświęcimiu, warsztaty historyczne (przy Ratuszu).
_______________________________________________________
MUZEUM ZAMEK (ul. Zamkowa 1)
10.00 – 18.00 – ZWIEDZANIE
– wystawy stałe, wieża zamkowa, wystawa czasowa „PRYZMAT CZASU. Wzgórze zamkowe w dziejach miasta Oświęcimia”.
Dziedziniec zamkowy
– Trening miecza sportowego dla dużych i małych
– Kuchnia Rycerska – warsztaty kulinarne wypieki podpłomyków
– Stanowisko sokolnicze
– Przymierzalnia strojów średniowiecznych
_______________________________________________________
MUZEUM RATUSZ (Rynek gł. 2)
10.00 – 18.00 – ZWIEDZANIE, ekspozycja stała „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”, wystawa malarstwa „Czar Dnia” Sylwii Prażmowskiej-Kulig i Urszuli Wajdzik. Prezentacja prac – makiet wzgórza zamkowego – wykonanych przez dzieci z grup przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych na konkurs plastyczny „Jak cieśla Franek budował Zamek”.