20.09.2023

Oświęcim. Osoby niepełnosprawne i po 60. roku życia mogą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika

baner PKW15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Wybierzemy w nich 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W tym dniu odbędzie się też referendum. Mieszkańcy Oświęcimia będą głosowali w 23 obwodach stałych oraz dwóch obwodach odrębnych. Jeden z nich znajduje się w Zespole Opieki Zdrowotnej Szpitalu Powiatowym przy ul. Wysokie Brzegi 4, a drugi w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym Sióstr Serafitek przy ul. T. Kościuszki 8. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. W okręgu wyborczym nr 12 obejmującym powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki wybierzemy ośmiu posłów, a z okręgu wyborczego nr 30 obejmującego te same powiaty jednego senatora.
– Osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz te, które ukończyły 60 rok życia będą mogły głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinny zgłosić do 2 października do Komisarza Wyborczego nr III w Krakowie. Natomiast głosowanie przez pełnomocnika wymaga złożenia wniosku do Prezydenta Miasta Oświęcim w terminie do 6 października – mówi Maria Płachta, sekretarz miasta Oświęcimia. Szczegółowych informacji udziela Wydział Spraw Obywatelskich tel. 33 8429309. Wzory wniosków znajdują się na stronie internetowej urzędu.
Można głosować też na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które można pobrać w każdym urzędzie gminy do 12 października.

Informacje dotyczące wyborów 

PKW