17.01.2024

Oświęcim. Przez 30 lat kultywowali tradycję góralską

 
 

złonkowie Zrzeszenia Ludzi z Gór z prezydentem na wspólnym zdjęciuZrzeszenie Ludzi z Gór po 30 latach kończy swoją działalność. W Urzędzie Miasta spotkali się z prezydentem Januszem Chwierutem, aby podziękować za wsparcie i wieloletnią współpracę. Włodarz miasta gratulował  członkom grupy pasji i zaangażowania w działaniu. Dziękował za lata aktywności związanej z zachowaniem i kultywowaniem tradycji góralskiej. 
Pomysłodawcami i inicjatorami powstania zrzeszenia w 1994 roku byli ks. Stanisław Górny – proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i Franciszek Grygiel. W pierwszych latach tworzyło go 200 osób, które pochodziły z miejscowości w rejonie Beskidu Wysokiego, Niskiego i Wyspowego. Do Oświęcimia przyjechali za pracą, tu założyli rodziny. Nigdy jednak nie zapomnieli o swoich korzeniach.
Stowarzyszenie kultywowało tradycję, zwyczaje i obyczaje górali, pokazywało piękno stroju, skocznych melodyjnych pieśni i przywiązania do tradycji dziadów i ojców, by ocalić ją od zapomnienia. Stworzyli też Zespół Folklorystyczny, który wystąpił na wielu spotkaniach oraz festiwalach, promując Oświęcim. Wiele uwagi poświęcali osobom chorym, dla których organizowali okolicznościowe występy. Oświęcimianie mieli okazję oglądać ich podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej czy uroczystości państwowych. Dzięki inicjatywie Zrzeszenia Ludzi z Gór w kościele św. Maksymiliana jest tradycja robienie największej palmy wielkanocnej. Ich staraniem powstała kapliczka św. Krzysztofa i św. Zofii, która jest patronką Zrzeszenia Ludzi z Gór.

Mężczyzna gra na akordeonie, pozostałe osoby śpiewają, w tle choinka i flagi

złonkowie Zrzeszenia Ludzi z Gór z prezydentem na wspólnym zdjęciu

Spotkanie w urzędzie z udziałem Zrzeszenia Ludzi z Gór

 

Wspólne śpiewanie

Członkinie stowarzyszenia dziękują za wsparcie
 
Członek stowarzyszenia na akordeonie
Wspólne zdjęcie, członkowie stowarzyszenia, prezydent