W miniony weekend odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych. Gościem honorowym był więzień pierwszego transportu Kazimierz Albin (nr 118).
12 czerwca w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się sesja naukowa dla uczniów szkół Tarnowa i Oświęcimia przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Z młodzieżą spotkał się m.in. Kazimierz Albin.
W miniony weekend odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych. Gościem honorowym był więzień pierwszego transportu Kazimierz Albin (nr 118).
12 czerwca w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się sesja naukowa dla uczniów szkół Tarnowa i Oświęcimia przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Z młodzieżą spotkał się m.in. Kazimierz Albin.
„Uczyliśmy się, że przykład niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz miał być przestrogą dla całego świata przed powtórzeniem się zbrodni na ludzkości. Wołanie o pokój i współpracę międzynarodową jest jednak zbyt ciche” – czytamy w specjalnym apelu podpisanych przez młodzież, która zwróciła się w nim do rządów całego świata „o podjęcie wysiłków w celu zapewnienia pokoju. Chcemy, by nasze i kolejne pokolenia cieszyły się wolnością i sprawiedliwością, a prawda i dobro zostały przekute w rzeczywistość”.
W miejskim ratuszu spotkali się reprezentanci miast Tarnowa i Oświęcimia. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podpisali wspólną rezolucję, w której czytamy: „Deklarujemy wolę współpracy na rzecz utrwalania pamięci o ofiarach niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Równocześnie zapewniamy, że nie ustaniemy w działaniach zmierzających do przekazywania prawdy o tych tragicznych wydarzeniach, które odcisnęły swoje piętno na historii naszych miast, Polski, Europy i świata”.
Główna część uroczystości odbyła się na pl. Więźniów KL Auschwitz przed pomnikiem poświęconym więźniom pierwszego transportu. O jego symbolice opowiadał prezes tarnowskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Ryszard Lis. Zbudowany 40 lat temu monument przeszedł ostatnio generalny remont, zmieniono widniejący na nim napis, a przed pomnikiem wyłożono oryginalny bruk odnaleziony niedawno podczas remontu linii kolejowej w Tarnowie, po którym szli więźniowie 14 czerwca 1940 r.
– Tu, na tym pomniku, w tym właśnie dniu, w obecności pana Kazimierza Albina, chciałbym, żebyśmy spróbowali spojrzeć na naszą pamięć i na odpowiedzialność, która z niej wynika. Żeby ta nuta moralnego niepokoju wypłynęła z naszej pamięci – podkreślił Piotr Cywiński.
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości, a szczególnie młodym ludziom: – Dziękuję za to, że dajecie świadectwo, pamięć, szacunek. Za to, że nie zapominacie. – Nasze czyny, nasze działania, powinny wynikać z tej historii. Każdy z nas powinien odrobić tą lekcję Auschwitz, każdy z nas powinien dbać o to, żeby ten świat był lepszy. On może być lepszy, ale to zależy od każdego z nas – mówił Janusz Chwierut.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podkreślił, że o wydarzeniach sprzed 75 lat pamiętamy nie tylko jako o ważnym momencie z przeszłości. – Robimy to też dlatego, aby młodzieży powiedzieć, iż nie chcemy kiedykolwiek w przyszłości powtórzenia tamtych wydarzeń. Można zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby nigdy taki transport nie był organizowany z żadnego miasta na święcie: trzeba uczyć się tolerancji, szacunku i poszanowania godności każdego człowieka – powiedział Ciepiela.
Rocznicę upamiętniono także w Zakładzie Karnym w Tarnowie, gdzie 13 czerwca 1940 r. Niemcy formowali pierwszy transport do powstającego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
13 czerwca rano spod tarnowskiego pomnika grupa m.in. młodzieży ze szkół tarnowskich przeszła trasą przemarszu więźniów sprzed 75 lat na dworzec kolejowy, gdzie przy obelisku pamięci pierwszego transportu złożono upamiętniające znicze. Następnie młodzież przejechała do Oświęcimia, gdzie zwiedziła tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Natomiast w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie m.in. prezentowana jest wystawa prac więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.
Pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 w Auschwitz I złożono wieńce i upamiętniono wszystkie ofiary obozu.
Źródło:
www.aschwitz.org.pl
Z kolei 14 czerwca odbyły się uroczystości zorganizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. Rozpoczęły się o godz. 11.00 uroczystym nabożeństwem w intencji ofiar obozu, następnie na dziedzińcu pod "Ścianą Śmierci" zostały złożone wieńce i kwiaty a także pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz – znajdującą się na budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Później uczestnicy przeszli do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie zwiedzili wystawę "Klisze Pamięci – Labirynty" – byłego więźnia KL Auschwitz śp. prof. Mariana Kołodzieja nr obozowy 432. Uroczystości zakończyły się spotkaniem koleżeńskim.