28.05.2024

Oświęcim. Rozwiązania projektowe hali lodowej są konsultowane ze środowiskami sportowymi

Hala lodowa widok z góryHala lodowa przy ul. Chemików jest symbolem Oświęcimia. Od jej powstania upłynęło już 60 lat. Obiekt wymaga szybkiej modernizacji. Miasto w 2022 roku ogłosiło konkurs na opracowanie projektu przebudowy i rozbudowy oświęcimskiej hali lodowej. Zwyciężyła firma MOC Architekci z Katowic. Teraz projektanci złożyli koncepcję pokonkursową, która uwzględnia już uwagi wniesione przez miasto i sąd konkursowy. Dokument będzie przedmiotem konsultacji ze środowiskami sportowymi. Zostanie zaprezentowany podczas spotkania w Urzędzie Miasta z działaczami i reprezentantami klubów hokejowych i łyżwiarstwa figurowego. – Pierwszy etap przygotowania projektu budowlanego już za nami, zaczynamy więc spotkania z przedstawicielami klubów sportowych, aby poznać ich zdanie na temat zawartych w koncepcji rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych – mówi prezydent Janusz Chwierut. Projekt przebudowy i rozbudowy hali lodowej ma być gotowy w połowie 2025 roku. Znając zakres prac oraz ich koszt miasto będzie mogło rozpocząć starania o pieniądze zewnętrzne.

Według zaprezentowanej koncepcji hol główny będzie od strony ulicy Chemików. W tej części jest dużo zieleni, a w zamyśle autorów ma to być atrakcyjna przestrzeń odpoczynku, rekreacji i sportu. Budynek hali lodowej jest budynkiem oryginalnym w formie. Charakterystyczne, stalowe dźwigary zostaną zachowane. Zakłada się rozbudowę hali poprzez dodanie kubatury od strony północnej oraz południowej dodatkowym przęsłem. Uzyskana przestrzeń od strony północnej zostanie wykorzystana na dodanie strefy VIP wraz z towarzyszącymi jej trybunami. Po przeciwnej stronie zaprojektowano zaplecza i obejścia trybun głównych. Dodatkowo zakłada się poszerzenie liczby szatni zlokalizowanych obustronnie wzdłuż dłuższych boków hali. Nową halę zaprojektowano w oparciu o proporcje istniejącej kubatury. Proponowany obiekt jest dwukondygnacyjny, przy czym druga kondygnacja została cofnięta o około 8 m względem parteru, nawiązując do otwartych narożników w budynku istniejącym, a tym samym zmniejszając optycznie skalę bryły. Między dwoma obiektami zaprojektowano łącznik, spinający obie hale w taki sposób, aby był najmniej eksponowanym elementem. Jego kubatura obejmuje jedynie parter, co wizualnie pozwala go wkomponować w powierzchnie hal, tworząc swego rodzaju wspólny cokół całego kompleksu. Obiekt został podzielony na trzy elementy część istniejącą, część projektowaną i łącznik co pozwoli na etapowanie inwestycji. Przed wejściem głównym proponowana jest rzeźba hokeisty. W pasie zieleni od strony wschodniej zaprojektowany zostanie plac zabaw.

Układ komunikacyjny obejmie budowę nowych wewnętrznych dróg dojazdowych i ciągów pieszych. Zaplanowano trzy zjazdy na drogę publiczną z ul. Eugeniusza Szustera oraz opcjonalnie jeden z ul. Chemików. Wewnętrzny układ komunikacyjny będzie dodatkowo pełnić funkcję drogi pożarowej. Będą cztery strefy parkingowe dla kibiców, pracowników, służb zabezpieczających imprezy, drużyn sportowych, prasy, VIP-ów. Każda ze stref została rozlokowana tak, aby sąsiadowała z odpowiednimi dla nich wejściami. Najwięcej, bo aż 134 miejsca postojowe dla samochodów osobowych oraz 3 miejsca dla autobusów mieści część dla kibiców. Parking dla pracowników i służb ma 17 miejsc postojowych. Natomiast na kolejnym parkingu będzie 50 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, 10 miejsc dla wozów specjalnych oraz 4 miejsca dla autobusów.

Przewidziano udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w tym windy, miejsca postojowe, łatwe poruszanie się po obiekcie.

W hali lodowej łącznie będą 3204 miejsca siedzące na trybunach, dostępne z holu głównego poprzez szerokie schody. Będzie wydzielony sektor gości z osobnym wejściem. Zaprojektowano trybuny VIP domykające widownię od strony północnej. Trybuny znajdują się na wysokości drugiej kondygnacji. Są też loże VIP (skybox’y) wraz z zewnętrznymi trybunami domykające widownię od strony północnej na wysokości 3 kondygnacji. We wszystkich strefach jest dostęp do zaplecza sanitarnego i gastronomii. Strefy szatni zawodników ulokowano wzdłuż długich boków lodowiska w możliwie najbliższym sąsiedztwie tafli lodowej. W budynku głównym będzie 6 szatni, w tym pierwszej drużyny z dodatkową strefą wypoczynkową, odnowy biologicznej i serwisową dostępne z zewnątrz osobnym wejściem oraz drużyny gości, dostępną z zewnątrz osobnym wejściem. Na drugiej kondygnacji rozbudowywanego obiektu zaprojektowano część administracyjno- biurową złożoną z dwóch niezależnych, połączonych ze sobą bloków przeznaczoną pod 8 biur Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wraz z zapleczem sanitarnym oraz 8 pomieszczeń dla klubów oraz spółki Oświęcimski Sport. Przewidziano też zaplecze sanitarne i socjalne oraz salę konferencyjną.

Ponadto od strony południowej, w nowym budynku, wybudowana zostanie oczekiwana przez wielu tafla lodowa. Nowy obiekt będzie służył treningom i rozgrywkom młodzieżowych drużyn czy amatorom, ale będzie to też miejsce dla łyżwiarzy i łyżwiarek. W holu głównym wysokim na dwie kondygnacje znajdą się pomieszczenia dla obsługi kibiców, gastronomia, szatnie, wypożyczalnia łyżew. Na drugim poziomie będą trybuny nowej hali na 290 osób, za nimi gastronomia, 16 szatni. Obie hale lodowe połączone są technicznym korytarzem z możliwością przejazdu rolby. Są przewidziane wjazdy na rolbę również z narożnika nowej tafli. Do nowej tafli na ślizgawkę będzie można wejść z poziomu holu. Są też sale sportowe oraz 4 magazyny podręczne. Jest też tymczasowy blok administracyjny na czas przebudowy. Nowa tafla będzie kompozycyjnie dostosowana do istniejącej. Elewacja pokryta będzie lamelami z blachy aluminiowej. Wykończenie wnętrz zostanie zaakcentowane kolorem niebieskim, aby nawiązać w ten sposób do barw klubowych drużyny hokejowej. – Modernizacja lodowiska jest sporym wyzwaniem, ale też największą inwestycją w mieście ostatnich dekad – podkreśla prezydent Janusz Chwierut. – Mam nadzieję, że prace nad projektem technicznym wraz z pozwoleniem na budowę zakończą się w połowie 2025 roku. Da nam to możliwość poszukiwania środków finansowych, a następnie rozpoczęcie inwestycji – mówi. – Docelowo obiekt ma służyć przede wszystkim sportowcom, ale także być miejscem organizacji konferencji, koncertów, targów. To ma być też ciekawe miejsce z bogatą ofertą dla mieszkańców Oświęcimia – zaznacza prezydent.

 

Wizualizacje MOC Architekci