09.11.2024

Oświęcim. Biało-czerwona parada przeszła ulicami miasta w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Biało-czerwona flaga
Reportaż
2024.11.11
Obchody Dnia Niepodległości

Biało-czerwono było 11 listopada w Oświęcimiu. Mieszkańcy miasta mieli wiele możliwości do świętowania 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obok głównej ceremonii organizatorzy przewidzieli też dodatkowe atrakcje. Był więc przemarsz ulicami miasta z 20-metrową biało-czerwoną flagą,  msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Oddanie hołdu Ojcom Niepodległości pod pomnikiem Niepodległości i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Główną część uroczystości na placu Tadeusza Kościuszko rozpoczęło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, wciągnięto też flagę Polski na maszt. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyły 52 delegacje, w tym  między innymi posłowie, samorząd województwa, miasta, powiatu i gminy, przedstawiciele uczelni, instytucje, organizacje, stowarzyszenia oraz służby mundurowe, organizacje kombatanckie i młodzież.
Prezydent Janusz Chwierut w okolicznościowym przemówieniu przybliżył walkę i starania naszych przodków o odzyskanie niepodległości, mówił też o bohaterach narodowych, przypomniał postacie z naszego miasta. – Myślę, że godnym uczczeniem pamięci tamtych pokoleń oświęcimian są przedsięwzięcia podejmowane przez nas każdego dnia, wyrażające się wspólną troską o nasz Oświęcim. O jego rozwój i jego przyszłość. Tak, by również nasze pokolenie pozostawiło w jego historii wyraźny i pozytywny ślad. Jednym z pierwszych symbolów odrodzonej ojczyzny po 1918 roku był most nad Sołą, nazwany później Piastowskim, który powstał równo sto lat temu. Myślę, że takim symbolem naszego pokolenia, który przejdzie do historii będzie powstająca obwodnica Oświęcimia waz z trzecim mostem na Sole. Mosty łączą. Są symbolem otwartości, zbliżenia i porozumienia, a z drugiej strony patrzenia w przyszłość i rozwoju. Dbajmy o naszą Ojczyznę, o Polskę. Ale też o nasz Oświęcim. Bądźmy z niego dumni! – mówił.
Ceremonię zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu kadetów z Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu Parasol w Trzebini.
Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwali strażnicy miejscy, strażacy z OSP oraz policja.
Tradycyjnie w tym dniu odbył się bieg „11 na 11 listopada”. W Miasteczku Patriotycznym na rynku było też stoisko przygotowane przez Urząd Miasta, w którym oferowano papierowe chorągiewki, przypinki, ulotki patriotyczne. Była też kuchnia polowa i punkt informacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji. Miłośnicy militariów mogli obejrzeć pojazdy wojskowe, broń, mundury i inny sprzęt przygotowany przez Prywatne Muzeum Techniki Wojskowej z Rajska.
Oświęcimianie mogli też zwiedzać Muzeum Zamek i Ratusz oraz podziemne tunele pod wzgórzem zamkowym.