W październiku ubiegłego roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło Prezydenta Oświęcimia do wydania decyzji środowiskowej dla budowy premetra w Krakowie. Przed wydaniem decyzji administracyjnej wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym zajęcie stanowisk przez organ ochrony środowiska, inspekcji sanitarnej oraz właściwy do oceny wodnoprawnej oraz konsultacji z udziałem społeczeństwa.
W trakcie procedury wydawania decyzji środowiskowej dla krakowskiego premetra wpłynęły 63 wnioski i uwagi. Termin ich składania upłynął 28 stycznia. Dotyczą głównie zagrożeń dla istniejących budynków, ochrony zieleni czy ograniczenia przebiegu premetra do wariantu podstawowego.
Po zapoznaniu się z ich treścią Prezydent Oświęcimia, który jest właściwym organem do załatwienia tej sprawy wystąpi do inwestora, aby ten ustosunkował się w terminie 30 dni do złożonych uwag i wniosków mieszkańców Krakowa oraz ewentualnie skorygował raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dyrektor Ochrony Środowiska i Wody Polskie poinformowały o przedłużeniu procesu uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia. W przypadku RDOŚ jest to 28 lutego, a Wód Polskich 13 lutego.
Harmonogram dalszego postępowania jest uzależniony od stanowisk Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie i Dyrektora Zarządu Zlewni w Krakowie, a także możliwości uwzględnienia na tym etapie inwestycyjnym uwag i wniosków złożonych przez mieszkańców Krakowa w konsultacjach społecznych. Stąd wstępny termin wydania decyzji środowiskowej na 28 lutego nie jest możliwy do utrzymania.
Nowy termin wydania decyzji środowiskowej zostanie podany do wiadomości publicznej w wydanym przez Prezydenta Miasta Oświęcimia obwieszczeniu.