02.08.2018

Folkowe klimaty – Pieczarki, Hanka Wójciak i Hoverla

plakat

4 sierpnia 2018 roku o godzinie 18:00 na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert pt. „Folkowe klimaty”, towarzyszący 55. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, w którym wezmą udział: Kapela Pieczarki, Kapela Hanki Wójciak i Hoverla.

Kapela Pieczarki została założona w 1992 roku w Węgierskiej Górce. Do 2000 roku znana była jako Kapela. Założycielami grupy są bracia Paweł Pieczarka (wokalista i gitarzysta) i Rafał Pieczarka (basista i perkusista). Pierwsza płyta zespołu – „Wina nalej” uzyskała status Złotej Płyty. Druga płyta zespołu „Moja miła” nominowana była do Fryderyków 2000 w kategorii Album roku: Muzyka tradycji i źródeł. Zespół wydał również płyty: „Pieczarkowe kolędy”, „Sezon na pieczarki” i „Star oN oVo”.

skład zespołu:
Paweł Pieczarka – śpiew, gitara
Grzegorz Sulikowski – perkusja
Wojciech Piela – instrumenty klawiszowe
Bartosz Dworak – skrzypce
Mateusz Pliniewicz – skrzypce
Jędrzej Łaciak – gitara basowa
Piotr Tomala – akordeon

Kapela Hanki Wójciak z Krakowa prezentuje muzykę z pogranicza folku, world music, piosenki autorskiej. W 2010 roku Hanka Wójciak wygrała 46. Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory „Modlitwa” oraz „Artyści”. Przez około rok występowała jako „Hanka Wójciak z zespołem”. 16 października 2010 roku to symboliczny początek działalności Kapeli Hanki Wójciak. W muzyce zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, a zawarte w nich archaizmy – słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary – przydają piosenkom baśniowości i ludowości. W czerwcu 2014 roku ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak pt. „Znachorka” zawierająca 14 autorskich utworów. Po entuzjastycznie przyjętej debiutanckiej „Znachorce” przyszła pora na kolejną płytę, na której znajduje się dziesięć autorskich piosenek i jeden utwór zakopiańskiej poetki Beaty Skulskiej-Papp.

skład zespołu:
Hanka Wójciak – śpiew i harmoszka
Jacek Długosz – gitara
Tomek Czaderski – instrumenty perkusyjne
Mateusz Frankiewicz – kontrabas
Tomek Pawlak – skrzypce
Andrzej Zagajewski – mandola

Hoverla to polsko-ukraiński zespół folk-rockowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, jazzem, reggae, ska. Zespół śpiewa w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Połączenie mocnej rockowej sekcji z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnym, słowiańskim wokalem tworzy niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.

skład zespołu:
Ula Milewska – wokal
Aleksandra Dyrna – wokal
Alicja Bezdziczek – skrzypce
Paweł „Alex” Aleksanderek – gitara akustyczna, wokal
Wojtek Szczepański – gitara elektryczna
Rafał Warachim – gitara basowa
Marceli Foltan – perkusja

wstęp wolny