03.08.2022

Oświęcim. 78. rocznica likwidacji obozu Romów w Auschwitz

Grupa Sinti i Romów na terenie Muzeum AuschwitzOkoło tysiąca osób wzięło udział 2 sierpnia w obchodach Dnia Pamięci o zagładzie Sinti i Romów na terenie Miejsca Pamięci. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych, organizacji międzynarodowych, ambasadorowie, politycy, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji i muzeów. Miasto Oświęcim reprezentował Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia.

W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu.
Historię romskich ofiar obozu przybliża lekcja internetowa „Romowie w Auschwitz”, jeden z odcinków podcastu “O Auschwitz”, a także 7. tom serii edukacyjnej Głosy Pamięci. Na stronach Google Cultural Institute dostępna jest również przygotowana przez Muzeum wystawa „Romowie w Auschwitz”.

Więcej o obchodach Dnia Pamięci o zagładzie Sinti i Romów

Fot. Muzeum Auschwitz

Uczestnicy uroczystości

Grupa Sinti i Romów na terenie Muzeum Birkenau w drodze do miejsca, w którym upamiętniono ofiary narodowości romskiejPrzedstawiciele społeczności romskiej składają kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary narodowości romskiej w KL BirkenauWiceprezydent Oświęcimia składa kwiaty w hołdzie pomordowanym