16.08.2021

Oświęcim. 80. rocznica śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego

Duchowni i delegacje zmierzają w kierunku celi św. Maksymiliana Marii Kolbego80 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznica tego wydarzenia została upamiętniona w Miejscu Pamięci.
W związku z pandemią koronawirusa tegoroczne obchody męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz, przebiegły inaczej niż w latach poprzednich. Eucharystia ku czci świętego została odprawiona równocześnie w kościele franciszkanów w Harmężach oraz w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

We mszy świętej, w której udział wzięli przedstawiciele władz kościelnych, parlamentu, władz rządowych i samorządowych, odprawionej w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, przewodniczył Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu. Miasto Oświęcim reprezentował zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania.

Ks. Marek Studenski w homilii powiedział: – Nikt z nas tutaj młodych nie przeżył obozu, nie mamy prawa nawet zgadywać, jak można było w tym miejscu się odnaleźć, jakie mogły być ludzkie decyzje, dramaty, tragedie. Ale z drugiej strony takie osoby jak św. Maksymilian mówią o tym, że można było zdobyć się na wyżyny człowieczeństwa, że człowiek jest zdolny do wielkich zwycięstw. Dzięki temu, że jest św. Maksymilian Kolbe, dzisiaj tutaj przychodzimy. Na szczęście, dzięki Bogu obóz, Muzeum jest dla nas tylko Miejscem Pamięci. Wpatrując się w św. Maksymiliana możemy dojść do wniosku, że można zwyciężyć, że można pokonać cierpienie. Można nawet, niosąc swój własny krzyż nie do zniesienia, służyć innym i jeszcze innych podnosić na duchu.

– Możemy zadać pytanie. Co pomogło św. Maksymilianowi tak przeżyć obóz, dając świadectwo najwyższej miłości, która oddaje życie za przyjaciół? To był człowiek, który współpracował z łaską – dodał.

– Chcąc upamiętnić 80. rocznicę osadzenia i zamordowania w Auschwitz, franciszkanina, o. Maksymiliana Kolbe, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Miejscu Pamięci Auschwitz wspólnie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, zorganizowało sesję edukacyjną po tytułem „Świadectwo”, poświęconą postaci o. Kolbe – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

Źródło: Muzeum Auschwitz

Fot. Muzeum Auschwitz/Marek Lach

Duchowni i delegacje zmierzają w kierunku celi św. Maksymiliana Marii Kolbego

Fot. Urząd Miasta Oświęcim

Delegacje przed momentem składania kwiatów dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana