08.08.2022

Oświęcim. Alkoholowe testery dla policji

Zdjęcia zbiorowe,000Moment przekazania alkomatów Miasto Oświęcim zakupiło alkomaty dla policji. Trzy nowoczesne urządzenia AlcoBlow, służące do kontroli stanu trzeźwości kierowców zostały przekazane przez Krzysztof Kanię, zastępcę prezydenta Oświęcimia komendantowi powiatowemu policji w Oświęcimiu inspektorowi Robertowi Chowańcowi i nadkomisarzowi Bartłomiejowi Kleszczowi, zastępcy naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego. Testery zostały zakupione z pieniędzy Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym Miasta Oświęcim.

Podczas spotkania w komendzie policji wiceprezydent Krzysztof Kania mówił, że bezpieczeństwo mieszkańców jest sprawą najważniejszą. Podkreślając dobre relacje i współpracę z policją, wyraził nadzieję, że alkoholowe testery przydadzą się w codziennych działaniach prewencyjnych, skutecznie eliminując drogowych przestępców zagrażających innym uczestnikom ruchu drogowego.

Komendant powiatowy policji przekazał, że dodatkowe trzy urządzenia będą wykorzystywane w codziennej służbie na drogach. Podkreślił, że do połowy roku policjanci przeprowadzili na terenie powiatu oświęcimskiego kilkadziesiąt tysięcy pomiarów trzeźwości, w efekcie których wyeliminowano z ruchu drogowego 182 kierujących będących pod wpływem alkoholu. To drugi wynik w Małopolsce wśród komend powiatowych. Większa liczba nietrzeźwych została zatrzymana jedynie w powiecie krakowskim. Ponadto w powiecie oświęcimskim spadła liczba zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących. W pierwszej połowie 2021 roku odnotowano 33 zdarzenia, natomiast w pierwszej połowie tego roku o 8 zdarzeń drogowych mniej.

Zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Bartłomiej Kleszcz podkreślił, że taki sprzęt w rękach policjantów pozwala na szybkie weryfikowanie stanu trzeźwości o wiele większej liczby kierowców.

AlcoBlow to urządzenie szybkie i proste w obsłudze. Jest alkomatem z sensorem elektrochemicznym do sprawdzania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Służy do wstępnych badań dużej liczby kierującej w stosunkowo krótkim czasie. Sprawdzenie trzeźwości przeprowadza się bezkontaktowo – nie ma konieczności używania ustnika. Wystarczy przez około 5 sekund dmuchać w kierunku czujnika urządzenia z odległości kilku centymetrów. Wynik pomiaru wyświetlany jest na diodowym trójkolorowym wskaźniku. Kolor zielony wskazuje na zawartość alkoholu od 0 do 0,04 mg/l, żółty – 0,05-0,09 mg/l, czerwony – zawartość alkoholu przekraczająca 0,1 mg/l.

Zdjęcia zbiorowe,000Moment przekazania alkomatów

Zdjęcie zbiorowe, na którym jest m.in. zastępca prezydenta Oświęcimia i komendant oświęcimskiej policji