14.12.2020

Oświęcim. Budowa żłobka i przedszkola bez rządowego dofinansowania

Wizualizacja nowoczesnego żłobka wraz z przedszkolem, który ma powstać na osiedlu Stare StawyNowoczesny kompleks oświatowy, który ma powstać na osiedlu Stare Stawy nie znalazł się na ogłoszonej niedawno liście inwestycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto wnioskowało o 9 mln zł na realizację tego projektu. – Ponad 4 mld zł decyzją premiera zostało rozdzielone według klucza partyjnego. Przyznano je samorządom, w których rządzą politycy z Prawa i Sprawiedliwości lub z nimi sympatyzujący. Tylko w samej Małopolsce niektóre samorządy otrzymały nawet po 20 mln zł zł, podczas gdy prawie 90 samorządów zupełnie pominięto – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. W powiecie oświęcimskim wsparcie otrzymały Brzeszcze i Zator, a w powiecie chrzanowskim jedynie Alwernia.
Projekt zakłada wybudowanie nowoczesnego obiektu edukacyjnego, który zapewni opiekę maluchom, a matkom umożliwi powrót do pracy. – Mimo wielokrotnych deklaracji rządzących, że priorytetem jest polityka prorodzinna i zadania związane z aktywizacją zawodową młodych matek nasz projekt został odrzucony. To jest skandaliczna sytuacja, gdy nie ma jasnych reguł i decyzje mają jedynie charakter uznaniowy, a najważniejszym kryterium jest przynależność polityczna. Mechanizm podziału pieniędzy w ramach funduszu wzbudził ogromne protesty i niezadowolenie w środowisku samorządowców. Pominięto i skrzywdzono przede wszystkim mieszkańców, którzy oczekują na takie społeczne inwestycje – podkreśla prezydent. I dodaje, że zapotrzebowanie na żłobek w Oświęcimiu jest ogromne. W placówce opiekuńczej przy ulicy Czecha jest spora kolejka oczekujących na miejsce.

 

Miejski samorząd chce wybudować żłobek wraz z przedszkolem na osiedlu Stare Stawy, które dynamicznie się rozwija i gdzie przybywa nowych mieszkań w budynkach Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ma gotowy projekt budowlany oraz niezbędne pozwolenia. Inwestycja ma kosztować 12,7 mln zł. Składając wniosek do rządowego programu miasto liczyło na dofinansowanie w wysokości 75 proc. wartości przedsięwzięcia, czyli prawie 9 mln zł. – Bez wsparcia z zewnątrz nie podołamy budowie żłobka i przedszkola z własnych funduszy. W tej sytuacji będziemy musieli przesunąć termin realizacji i szukać innych źródeł finansowania – wyjaśnia.

W piętrowym budynku obok przestronnych sal do zabawy i wypoczynku zaprojektowano odrębne kuchnie dla maluchów i przedszkolaków, jadalnie, szatnie oraz zaplecze sanitarne dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych. Żłobek i przedszkole będą miały odrębne wejścia. W budynku znajdą się pomieszczenia administracyjne. Nowa placówka oświatowa będzie miała zaplecze rekreacyjne wraz z ogrodem oraz parking.
Obiekt będzie ciekawy architektonicznie. Zaprojektowano w nim rozwiązania z myślą o niepełnosprawnych dzieciach.

Wizualizacja żłobka

Wizualizacja nowoczesnego żłobka wraz z przedszkolem, który ma powstać na osiedlu Stare Stawy

Wizualizacja nowoczesnego żłobka wraz z przedszkolem, który ma powstać na osiedlu Stare Stawy