04.07.2018

Oświęcim. Dni dzielą nas do otwarcia nowej multimedialnej wystawy o ośmiu wiekach Oświęcimia

bty

Uroczystość otwarcia wystawy o historii Oświęcimia w budynku dawnego XIX-wiecznego ratusza, w Rynku Głównym 2 zaplanowano na 20 lipca.
– Przedwojenny ratusz jest bardzo ważny dla historii naszego miasta. Kilka lat temu podjęliśmy działania, aby go wyremontować i przygotować pod nowoczesną oraz interaktywną wystawę, która zachęci mieszkańców i turystów do dalszego odkrywania ciekawych kart z dziejów Oświęcimia – mówi prezydent Janusz Chwierut. – Staramy się utrwalać historię miasta i przekazywać ją następnym pokoleniom przez symbole i miejsca. Odnowiony zabytek i jego nowe funkcje to nasz wkład, w obchodzoną w tym roku, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Okazja, by wspominać o naszych lokalnych bohaterach, którzy o walczyli o wolną Polskę – podkreśla prezydent. Jak dodaje jest to również kolejny element budowania lokalnej tożsamości.

Multimedialna ekspozycja „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” w budynku dawnego magistratu pokaże osiem wieków niezwykłej historii miasta Oświęcimia.

– Ze względu na niewielką przestrzeń ekspozycyjną zaprezentowana zostanie „w pigułce”, w taki sposób, aby zachęciła zwiedzających do szerszego zapoznania się z dziejami miasta prezentowanymi w Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskim, Muzeum Romskim, Klasztorze Sióstr Serafitek oraz Klasztorze Salezjanów – wyjaśnia Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek.

Każde piętro poświęcone jest innemu okresowi z historii miasta.

W najniższej części będą prezentowane najstarsze dzieje Oświęcimia, a wirtualnymi narratorami będzie para książęca: Władysław i Eufrozyna. Na parterze będzie Punkt Informacji Turystycznej, sklep muzealny i kasa. Na tym poziomie zaprezentowane zostaną też trzy cele więzienne, z różnych okresów historii miasta – poczynając od okresu międzywojennego, poprzez II wojnę światową, a kończąc w okresie PRL-u. Na pierwszym piętrze rozpoczyna się opowieść o mieście od XVII wieku., od potopu szwedzkiego. W okresie międzywojennym powita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel – włodarz magistratu, kolejna postać wirtualnego narratora. Opowie o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta. W tej części ekspozycji zostanie zaprezentowany samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Na wystawie zaprezentowane zostaną wątki,  związane z wrześniem 1939 r., wysiedleniem mieszkańców oraz pomocą więźniom obozu, zobrazowane wspomnieniami „świadków historii”.
Opowieść o Oświęcimiu zakończy część poświęcona współczesnemu miastu, które ma wiele do zaproponowania w sferze kultury, sportu i inicjatyw pokojowych. Dla zwiedzających przygotowano niespodziankę związaną z działającym od lat 40-tych XX w. Klubem Sportowym Unia Oświęcim, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju. Obiekt jest częścią Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

W dawnym ratuszu trwają intensywne prace związane z montażem wszystkich elementów prezentacji historycznej

 

bt
bty

 

bty
bty
bty