03.10.2022

Oświęcim. Ekologiczna zabawa w parku Pokoju

Młodzi ludzie sprzątają parkNiepewna pogoda nie odstraszyła amatorów jesiennych spacerów, którzy w niedzielę licznie przybyli do parku Pokoju na Ekopiknik zorganizowany przez miasto Oświęcim i Stowarzyszenie Program Czysta Polska w ramach akcji „Czyste, Zielone Miasta”
Dorośli, dzieci i młodzież z oświęcimskich szkół wspólnie posadzili blisko 100 nowych jodeł i buków, przekazanych przez Lasy Państwowe. Posprzątali też starą część parku, w której zebrano aż 500 kg odpadów. Wśród uczestników akcji byli prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz jego zastępcy Andrzej Bojarski i Krzysztof Kania.

Było to już druga w tym roku, po Ekomajówce, impreza organizowana w parku na osiedlu Chemików. Organizatorzy zadbali, aby jej przebieg był atrakcyjny i urozmaicony. Było więc ekologiczne, pysznie i zabawnie. Po trudach sadzenia i sprzątania uczestnicy mogli posilić się  prażonym. W nagrodę dostali też sadzonki drzew i wrzosów. Dla wszystkich była jesienna zupa dyniowa, którą przygotował mistrz kuchni Sebastian „Szromu” Schrom, uczestnik telewizyjnego programu Hell’s Kitchen. O dobrą zabawę podczas warsztatów ekologicznych zadbali pracownicy Oświęcimskiego Centrum Kultury, Osiedlowego Domu Kultury Zasole, Miejskiej Biblioteki Publicznej „Galeria Książki” oraz firmy Ekoprzystanek. Pokazywali  jak dać książkom „drugie życie” tworząc z nich ciekawe postacie, jak samodzielnie przygotować przybory szkolne lub stworzyć uroczego ekoludka, który po podlaniu rozkwita piękną zielenią. Mieszkańcy chętnie zaglądali też na stoisko Nadleśnictwa Andrychów, które przygotowało konkursy przyrodnicze, a zwycięzców nagradzano upominkami i sadzonkami drzew. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, którzy przekazywali informacje o programie Czyste Powietrze. Zapraszali też do zakręcenia ekologicznym kołem fortuny, aby wygrać piękne wrzosy. Można było również dowiedzieć się o działaniach na rzecz ochrony klimatu na powiatowym Stoisku Klimatycznym w ramach realizacji projektu Life-IP Małopolska  „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego” . OTOZ Animals promował adopcję zwierząt. Do picia wody z kranu zachęcało Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, częstując uczestników wydarzenia „kranówką” z saturatora.

Organizatorzy serdeczne podziękowania kierują do uczniów z SP 11 i SP nr 7 w Oświęcimiu.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Program Czysta Polska i Miasto Oświęcim 

Partnerzy:
Oświęcimskie Centrum Kultury 
Osiedlowy Dom Kultury „Zasole” 
Miejska Biblioteka Publiczna „Galeria Książki” 
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu

Przedsięwzięcie było realizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Oświęcimia w ramach obchodzonego w naszym mieście w 2022 roku Roku Troski o Środowisko Naturalne.

Sadzenie drzewek w nowej części parku pokoju

Sadzenie drzewek

Młodzi ludzie sprzątają park Dorośli i młodzież sprzątają park Sprzątanie parku Stoisko promujące adopcję zwierząt Warsztaty ekologiczne Warsztaty z cyklu jak dać drugie życie książkom Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska informują o programie Czyste powietrze Oświęcimskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu, serwując ją prosto z saturatora