06.07.2022

Oświęcim. Historia na szklanych tabliczkach

Tabliczka z informacją o kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii PannyDziewięć oświęcimskich zabytków zyskało dodatkowe szklane tabliczki informujące o ich historii. Tekst jest w języku polskim i angielskim. Obok znajduje się grafika – zdjęcie lub rycina przedstawiające jego wygląd. W ten sposób zarówno mieszkańcy, jak i turyści, będą mogli poznać krótką historię obiektu. Jest też kod QR kierujący na całą trasę turystyczną. – Przygotowaliśmy opisy w takiej wersji, aby turyści dowiedzieli się więcej o danym zabytku i zainteresowali się też innymi takimi obiektami w mieście – wyjaśnia Marek Tarnowski, naczelnik Wydziału Promocji Miasta. Jak dodaje całość kosztowała blisko 5 tys. zł.

Miasto zamontowało tabliczki na obiektach zabytkowych, znajdujących się w Starym Mieście. Wśród nich jest zespół klasztorny sióstr serafitek, kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, cmentarz żydowski, sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, kaplica św. Jacka, dawna synagoga Chewra Lomdej Misznajot, brama cmentarza parafialnego, kamienica Ślebarskich. Jedno z oznakowań znalazło się na kaplicy – mauzoleum rodziny Hallerów w Dworach. – Zachęcam również mieszkańców do zapoznania się z ciekawą historią naszych zabytków – mówi Marek Tarnowski.

Tabliczka z informacją umieszczona na ścianie kaplicy Hallerów w DworachTablica na murze kaplicy św. JackaTabliczka z informacją o kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny