W Oświęcimiu zakończyły się zawody w pływaniu artystycznym. Kryta pływalnia była jedną z trzynastu aren Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Sportowe rywalizacje, obok małopolskich, miast odbywały się też w Chorzowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej i Wrocławiu. To były pierwsze zawody w pływaniu artystycznym o tak wysokiej randze, w których uczestniczył Oświęcim. W tej międzynarodowej imprezie 175 pływaczek i pływaków z 25 państw walczyło nie tylko o medale igrzysk. Rozgrywki miały też rangę mistrzostw Europy i były kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Zawodnicy łączyli pływanie z elementami akrobatyki i tańca, prezentując niezwykły kunszt, elegancję, tworząc piękne widowisko. Balet wodny, który mogliśmy podziwiać przez pięć dni czerwca bardzo przypadł do gustu oświęcimskiej i międzynarodowej publiczności, która gromkimi brawami doceniła sportowy wysiłek oraz wspaniałą oprawę artystyczną występów.
– Zawody były bardzo udane dla nas jako współorganizatorów tej imprezy, wiele ekip międzynarodowych bardzo dobrze postrzega dzięki temu Oświęcim, często słyszałem dobre opinie o naszej organizacji, obiekcie, hotelach, ale też o tym, jak wygląda miasto i jak jest zorganizowane. To jest miłe i bardzo cieszy, są to przecież osoby z zewnątrz, które bezstronnie oceniają to co widzą – podsumowuje zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania, który podczas igrzysk koordynował prace związane z udziałem miasta w międzynarodowej imprezie. Podkreśla ogromne zaangażowanie w jego organizację wielu osób. – Dziękuję wszystkim pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, którzy byli bardzo zaangażowani w przygotowania i profesjonalnie podeszli do tego zadania. Duża rolę odegrał też Wydziału Promocji Miasta, który pomagał w kwestiach organizacyjnych i dopinaniu umów, drobnych, ale bardzo istotnych szczegółów dotyczących naszego uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. To wszystko sprawiło, że igrzyska przebiegły w bardzo dobrej, pozytywnej atmosferze, na wysokim, światowym poziome. Myślę, że możemy być dumni z naszego obiektu, ludzi, którzy pracowali przy zawodach. Sądzę, że przed nami niejedna poważna impreza tej rangi – kończy.
Fot. Małopolski Urząd Marszałkowski
Sportowcy, trenerzy, ekipy techniczne, sędziowie, w liczbie blisko 400 osób, mieszkali w sześciu oświęcimskich hotelach. Wielu z nich skorzystało z możliwości zobaczenia miasta i zwiedzenia Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Transport zapewnił Miejski Zakład Komunikacji. W przygotowanie zawodów zaangażowani byli pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejskiego, Punktu Informacji Turystycznej i Wydziału Promocji Urzędu Miasta. Organizatorów wspierali wolontariusze. Miasto pozyskało pieniądze z Województwa Małopolskiego na inwestycje wokół krytej pływalni i hotelu Olimpijskiego w wysokości 1,75 mln zł. Od Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich otrzymało telebim, który pozostał na wyposażeniu pływalni. Stowarzyszenie płaciło również za noclegi i wyżywienie sportowców w hotelach.
Screen; TVP Sport
Screen: TVP Sport