05.10.2022

Oświęcim. Jodek potasu jest już w Oświęcimiu. To działania prewencyjne, zagrożenie w tej chwili nie istnieje

Małopolska jest przygotowana na wystąpienie ewentualnego zdarzenia radiacyjnego. Poinformował o tym wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Do miast Małopolski trafiły już tabletki jodku potasu. W sytuacji skażenia, będą dystrybuowane w przychodniach, szpitalach, szkołach, bursach, internatach i innych miejscach wskazanych przez samorządy lokalne. – W przypadku wystąpienia mało prawdopodobnego, zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, służby państwowe natychmiast powiadomią wszystkich mieszkańców wszystkimi dostępnymi kanałami, czyli m.in. za pomocą alertu RCB. Wówczas rozpocznie się dystrybucja bezpośrednio do obywateli. Dystrybucja ta będzie maksymalnie uproszczona. Jeśli pojawi się rzeczywiste zagrożenie, jest oczywiste, że będzie się liczył czas. Osoby zgłaszające się do Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach nie będą musiały legitymować się dowodem osobistym czy innym dokumentem. Każdy otrzyma taką liczbę tabletek, jak wskaże – dla siebie i dla swoich bliskich, z zaznaczeniem, ze dawkowanie musi się odbywać zgodnie z zaleceniami, inaczej może komuś zaszkodzić” – tłumaczy wojewoda.

Miasto Oświęcim zabezpieczyło odpowiednią ilość tabletek, aby wystarczyło dla wszystkich mieszkańców. Lek jest przechowywany w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego. Opracowało też plan dystrybucji jodku potasu do poszczególnych punktów na wypadek skażenia. W Oświęcimiu jest ich 17. Są tak zlokalizowane, aby były w każdej części miasta i każdy mieszkaniec mógł tam dotrzeć na piechotę w kilka minut. Są to wszystkie szkoły podstawowe, Miejskie Przedszkole nr 18 na Błoniach,  cztery miejskie przychodnie zdrowia oraz  siedziby Rady Osiedla Monowice, Rady Osiedla Stare Stawy i Rady Osiedla Dwory – Kruki.  Te działania mają jedynie charakter prewencyjny. W tej chwili zagrożenie nie występuje.

– Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu. Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „ na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować. Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie – mówi dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Punkty dystrybucji jodku potasu

 

Punkty dystrybucji jodku potasu

ulotka_jod

Punkty dystrybucji jodu w Oświęcimiu

 

Baner z informacją o systemie dystrybucji jodku potasu w Małopolsce

Baner z informacją o systemie dystrybucji jodku potasu w Małopolsce

Profilaktyka jodowa

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem

Broszura dodatkowe informacje