16.03.2023

Oświęcim. Kręci nas recykling

Logo z napisem Kręci mas recyklingWiosną rusza druga edycja ogólnopolskiej akcji ekologicznej, organizowanej przez Oponeo we współpracy z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Jej celem jest edukacja w zakresie recyklingu oraz utylizacji zużytego ogumienia. Jedną z najważniejszych inicjatyw są lokalne akcje sprzątania środowiska i zbiórka porzuconych opon. Za każde cztery opony, zebrane między 21 marca a 22 kwietnia, Oponeo posadzi jedno drzewo. Efektem ubiegłorocznej akcji są 2872 zasadzone drzewa! Dodatkowo wsparcie otrzyma 10 schronisk dla zwierząt w miastach, w których najlepiej przeprowadzono lokalne akcje. Do akcji dołączył Oświęcim. Lokalne stowarzyszenia, świetlice dla dzieci i młodzieży, wędkarze, strażacy ochotnicy przeprowadzą akcję sprzątania terenów z zalegających odpadów w wybranych miejscach w mieście.

Prezydent Janusz Chwierut zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w akcję „Kręci Nas Recykling”, która zaplanowana jest na sobotę 22 kwietnia br., w godzinach od 10.00 do 13.00. Miejsce spotkania to bulwary w okolicach kładki pieszej przez Sołę. Do akcji włączą się również pracownicy firmy Synthos wraz z rodzinami i wolontariuszami.

Więcej informacji: ewa.salaciak@um.oswiecim.pl tel. 33 842 91 32.

Wszystkie akcje „Kręci Nas Recykling” będą opisane na stronie Oponeo

 

Kręci nas recykling

Każdego roku Polacy wyrzucają do rzek, jezior, lasów, rzek, na pola 35 tys. opon! To prawdopodobnie bardzo zaniżona ilość. Co wiemy o recyklingu ogumienia?
Na zlecenie Oponeo w 2022 roku agencja SW Research przeprowadziła badanie sprawdzające „Co Polacy wiedzą o recyklingu opon?”. Jego wyniki jasno wskazują: większość z nas ma świadomość, że niewłaściwe składowanie zużytego ogumienia niesie za sobą jakieś zagrożenie, ale nie wie, jakie. Pozostaje również spora grupa osób, która nadal ignoruje problem.

Czy kiedykolwiek oddałeś zużyte ogumienie do utylizacji?
Odpowiedź twierdzącą na to kluczowe pytanie (badania przeprowadzonego przez Oponeo) udzieliło 87 proc. respondentów. Oznacza to, że aż 13 proc. Polaków nigdy nie oddało opon do utylizacji. Na pozór może wydawać się to niewielki procent. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy procenty zamienimy na realne liczby. Dla przykładu, w 2018 roku do obiegu wprowadzono 274 tys. opon. Jeżeli 13 proc. użytkowników nie odda ich do recyklingu po zużyciu, w środowisku pozostanie ponad 35,5 tys. ton ogumienia.

72 proc. z nas wie, że porzucone opony szkodzą. Na pewno?
Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadano respondentom to: Czy Twoim zdaniem opony porzucone w środowisku mają na nie wpływ? Chociaż aż 72 proc.  badanych odpowiedziało, że zdaje sobie z tego sprawę z zagrożenia, to jedyne 45 proc. z tej grupy miało świadomość, że porzucone ogumienie nie ulega biologicznemu rozkładowi, ale poddawane jest defragmentacji. Małe kawałeczki rozpadających się opon zamieniają się w mikroplastiki, które kumulują w sobie (szczególnie w środowisku wodnym) dodatkowe zanieczyszczenia, np. metale ciężkie, ropopochodnie, pestycydy, herbicydy i inne toksyny, zamieniając się w małe bomby ekologiczne. W wyniku tego procesu mikroplastiki i zawarte w nich szkodliwe substancje przenikają do gleby i wód gruntowych, są zjadane przez zwierzęta, pochłaniane przez rośliny, zagrażając całej faunie i florze, w tym także człowiekowi.

Czy jest się czego bać? Uwaga na mandat!
Zdecydowana większość, bo aż 55 proc. respondentów nie wie, jakie kary grożą za wyrzucanie opon w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Być może dlatego, że trudno je uznać za drakońskie. Jedynie 17 proc. Polaków ma świadomość, że maksymalny mandat wynosi (od 2022 roku) do 5000 zł.
Prawie 49 proc. ankietowanych nie wie, gdzie oddać stare ogumienie.

Osobom, które nigdy nie oddały opon do utylizacji zadano pytanie, dlaczego tego nie robią.
Wyniki są zatrważające. 48,6 proc. uczestników badania zadeklarowało, że nie wie, gdzie oddać zużyte ogumienie. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem mamy przynajmniej kilka opcji do wyboru, które są całkowicie bezpłatne. Uwaga, dotyczą one ogumienia do pojazdów o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony.
W każdej gminie działalność prowadzą PSZOK-i (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów) lub MPSZOK-i (czyli ich mobilne odpowiedniki). Zasady pozostawiania tego typu odpadów nie są ujednolicone, dlatego warto zadzwonić do lokalnego punktu, aby poznać przyjęte kryteria. Często wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego uregulowanie płatności za wywóz śmieci. Niektóre gminy umożliwiają oddanie zużytych opon w ramach wywozu odpadów wielogabarytowych. Nie jest to rozwiązanie powszechne, dlatego polecamy skontaktowanie się z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędem gminy lub miasta, aby zasięgnąć aktualnych informacji.

Zbiórka opon w słusznej sprawie!
Wulkanizatorzy nie mają obowiązku odbierania zużytego ogumienia. Część warsztatów wprowadza taką usługę, jednak zwykle jest ona dodatkowo płatna. Interesującą propozycję ma dla swoich klientów Oponeo. Każda osoba, która kupi nowy komplet opon na Oponeo.pl z opcją „dostawa i montaż”, a następnie umówi się na usługę w warsztacie oznaczonym zielonym logo kampanii, może bezpłatnie pozostawić zużyty komplet do utylizacji.

Szczegółowych informacji dotyczących akcji „Kręci Nas Recykling” udzielają:
Pomysłodawca i koordynator akcji w Polsce: Dominik Dobrowolski dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697 092 978
oraz Sebastian Nowicki: sebastien.nowicki@oponeo.pl , tel. 511 800 011.

 

Trwa zbiórka starych opon w lesie

Logo z napisem Kręci mas recykling