18.04.2023

Oświęcim. Małopolska Uczelnia Państwowa poszerzyła swoją bazę dydaktyczną

Moment przecięcia wstęgi przez władze uczelni samorządowców i przedstawiciela administracji rządowejMałopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powiększyła się o nowy trzeci budynek, który otrzymał nazwę Collegium Inventorum. W kompleksie uczelnianym jest on największym obiektem. Na powierzchni blisko 10 tys. m kw. jest 280 pomieszczeń oraz duża sala konferencyjna.
Do tej pory uczelnia mieściła się w dwóch budynkach po dawnym Monopolu Tytoniowym, adaptowanych do potrzeb studentów. Wraz z rozwojem szkoły wyższej baza okazała się niewystarczająca. Stąd decyzja o jej poszerzeniu o kolejny z historycznych budynków znajdujących się przy ul. Kolbego. Inwestycja rozpoczęła się w 2019 roku i kosztowała blisko 50 mln zł. Została dofinansowana z budżetu państwa kwotą ponad 26 mln zł. W otwarciu obok władz uczelni, wzięli udział między innymi przedstawiciele administracji rządowej, lokalnych instytucji, organizacji społecznych oraz samorządowcy. Oświęcim reprezentował prezydent Janusz Chwierut.
– To jedyna w Polsce, ale też jedyna na świecie uczelnia mieszcząca się w budynkach będących świadkami tak mrocznego rozdziału historii. Budynki, które służyły kiedyś jako zaplecze byłego największego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady wpisanego w 1979 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Auschwitz-Birkenau – dzisiaj służą młodzieży – mówiła rektor uczelni dr Sonia Grychtoł.

Obiekt, który obecnie został przystosowany na potrzeby funkcjonowania Uczelni, w latach 1940-1944 nosił nazwę „SS-Unterkunftsgebäude” i był największym budynkiem w zespole. W okresie istnienia obozu KL Auschwitz stanowił on magazyn oraz siedzibę administracji SS. Dzisiaj to budynek odkrywców i wynalazców, przystosowany do kształcenia studentów według najwyższych standardów. Odchodzą od nas ostatni świadkowie tej wielkiej tragedii jaka się tu wydarzyła. Naszym zadaniem i obowiązkiem jest więc podejmować wszelkie działania, aby ocalić od zapomnienia nie tylko pamięć o ofiarach zbrodni, ale także budynki będące niemymi świadkami tych dramatycznych wydarzeń. Każdy taki obiekt, ma swoje olbrzymie znaczenie i powinien być chroniony oraz konserwowany – podkreśliła rektor.

Fot. Joanna Sadulska-Puch

W Collegium Inventorum będzie nowe centrum medyczne oraz kształcenia inżynieryjnego. Znajdzie się też miejsce dla studentów kierunków humanistycznych oraz biblioteka. Przed obiektem jest parking.

Fot. Joanna Sadulska -Puch

Pani rektor siedzi na widowni w towarzystwie zaproszonych gościMoment przecięcia wstęgi przez władze uczelni samorządowców i przedstawiciela administracji rządowejPrzy mównicy stoi prezydent

Fot. Tomasz Iwański

Jedna z sal nowej części kampusu uczelnianego

 

Więcej zdjęć