20.06.2018

Oświęcim. Małopolski Tele-Anioł. Jak trafić pod jego skrzydła?

Osoba na zdjęciu prezentuje elektroniczną opaskę ratującą życieOświęcim przystąpił do projektu Tele-Anioł, który organizuje Województwo Małopolskie wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Dzięki dotacji z Programu Regionalnego aż 10 tysięcy osób otrzyma opaski bezpieczeństwa ratujące życie. Projekt skierowany jest do osób niesamodzielnych z Województwa Małopolskiego, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku powinny być objęte stałą opieką, a nie są, bo np. mieszkają same. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii dostaną proste w obsłudze opaski, które pozwolą im wezwać pomoc. Rekrutacja do udziału w projekcie jest otwarta. Można więc zgłaszać swoich bliskich, sąsiadów czy znajomych. Formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie http://www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja.

W Oświęcimiu formularze można pobrać w Dziennym Dom Pomocy i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownicy obu placówek służą pomocą przy wypełnieniu i złożeniu wniosku.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego


Opaska bezpieczeństwa jest lekka, łatwa w obsłudze i co najważniejsze – może uratować życie.
Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, zamiast jednak wyświetlacza, ma trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem „SOS”.Wwystarczy go nacisnąć i przytrzymać kilka sekund, żeby automatycznie połączyć się z Centrum Teleopieki, w którym przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, pracują eksperci (m.in. ratownicy medyczni, psycholodzy), który udzielą potrzebnej pomocy, łącznie z wezwaniem pogotowia. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać, nie jest do tego potrzebny telefon.
Na opaskę bezpieczeństwa można zadzwonić, urządzenia ma bowiem kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk (symbol „dymków”) – w ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy Centrum Teleopieki, ale także np. jej bliscy.
Opaski bezpieczeństwa wyposażone są także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Dodatkowo, naciskając trzeci, żółty przycisk (z symbolem „ludzi”), można odsłuchać komunikat m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.

Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska bezpieczeństwa i Centrum Teleopieki.

Przez cały okres trwania pilotażu przewidziano również, że część z jego uczestników (ok. 3 216 osób) będzie miała możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domu , zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach: zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna tylko krótka rozmowa czy np. wspólny spacer. Każda z tych osób może otrzymać pomoc dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Planuje się, że będzie to ok. 20 godzin miesięcznie przez okres ok. 12 miesięcy. Za tą cześć projektu odpowiada Caritas Diecezji Kieleckiej. W ramach projektu Tele-Anioł przewidziano również serię szkoleń. Specjalistyczne kursy przejdzie 160 opiekunów osób niesamodzielnych i ponad 1,6 tys. sąsiadów z całej Małopolski.

Kontakt: Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Lubelska 23, 30-003 Kraków, pokój nr 1, parter, tel. 12 61-60-611
e-mail: teleopieka@malopolska.mw.gov.pl
Adres do korespondencji: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego