18.11.2020

Oświęcim. Miasto przystępuje do kompleksowej przebudowy ulic wewnątrz osiedla Szpitalna

Jedna z ulic wewnętrznych osiedla SzpitalnaPandemia nie wyhamowuje inwestycji w Oświęcimiu. Urząd Miasta dalej przebudowuje drogi, prowadzi mniejsze modernizacje i drobne remonty. – Robimy to, co jest ważne w codziennym życiu mieszkańców, a nasze inwestycje są wsparciem sektora gospodarczego i utrzymują właściwe tempo rozwoju miasta – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Teraz miasto przystępuje do kompleksowej przebudowy ulic wewnątrz osiedla Szpitalna, które wymagają pilnego remontu. – Mieszkańcy osiedla Szpitalna od wielu lat czekali na tę modernizację. Częściowo ją zrealizowaliśmy w ubiegłym roku, a spółdzielnia mieszkaniowa w ostatnich latach wykonała też chodniki. Wewnątrz osiedla jest jednak wiele do zrobienia. Szukaliśmy więc takiego rozwiązania, aby kompleksowo podejść do tego tematu, bo zakres prac był spory, a jego koszt to blisko 6 mln zł. Udało się wykonać dokumentację projektową, pozyskać pieniądze i obecnie możemy przystąpić do prac – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
W ramach inwestycji zaplanowano nowe oświetlenie uliczne, przebudowę kanalizacji deszczowej, sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej, parkingów, altan śmietnikowych oraz placów pod altany śmietnikowe i pod trzepaki. W trzech miejscach powstaną nowe place zabaw.  Inwestycja obejmuje też nowe nasadzenia zieleni. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Obejmą głównie porządkowanie drzewostanu. W przyszłym ruszą roboty budowlane, a ich zakończenie planowane jest w sierpniu 2022 roku. Koszt inwestycji to blisko 5,7 mln zł, z czego 3,6 mln zł miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przy tak dużym zakresie robót mieszkańcy muszą liczyć się z wieloma utrudnieniami. Prezydent jednak liczy na ich wyrozumiałość i zapewnia, że wykonawca będzie starał się minimalizować uciążliwości. – Proces inwestycyjny będziemy realizować etapami tak, aby z zakończonej części można było korzystać, zwłaszcza przy parkowaniu samochodu – wyjaśnia prezydent. Podkreśla też, że za dwa lata zmieni się wygląd osiedla i będzie zgodny z tymi standardami, które stosowane są na innych osiedlach.

Przebudowa dróg wewnętrznych na osiedlu Szpitalna rozpoczęła się w 2019 roku od bloku znajdującego się przy ulicy Dąbrowskiego 65 do 79, gdzie są powstały m. in nowa nawierzchnia ulicy i chodniki, miejsca parkingowe oraz plac na kontenery i altana śmietnikowa.

Jedna z ulic wewnętrznych osiedla SzpitalnaGłowna ulica wewnątrz osiedla Szpitalna Ulica i chodnik przy jednym z bloków osiedla Szpitalna