17.04.2023

Oświęcim. Miasto zmienia otoczenie wokół pływalni w ramach Igrzysk Europejskich 2023

Trwa budowa poboczy drogiW rejonie hotelu Olimpijskiego rozpoczęły się prace, które mają uporządkować przestrzeń wokół obiektu oraz poprawić dostępność komunikacyjną do krytej pływalni od strony ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego. Inwestycja wiąże się z Igrzyskami Europejskimi 2023, a miasto jest jedną z aren sportowych rozgrywek. Od 21 czerwca na krytej pływalni rozgrywane będą zawody w pływaniu artystycznych. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu Województwa Małopolskiego.

– Podobnie jak wiele innych miast, które są współorganizatorami Igrzysk Europejskich pozyskaliśmy pieniądze na poprawę infrastruktury i otoczenia wokół obiektów, które służyć będą zawodnikom oraz naszym mieszkańcom. Zagospodarujemy nieuporządkowaną przestrzeń pomiędzy pływalnią, ulicą Dąbrowskiego i hotelem. Są to tereny, przez które kiedyś przebiegała ulica Dąbrowskiego. Poprawimy standard chodników i ulic, stworzymy nowe miejsca parkingowe, połączymy ten odcinek bezpośrednio z parkingiem przy hotelu Olimpijskim. I co bardzo ważne to miejsce jeszcze bardziej się zazieleni, chcemy posadzić tu drzewa, krzewy i inne rośliny – wymienia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Udało się nam przekonać władze województwa małopolskiego i podpisać umowę na realizację tego przedsięwzięcia. To jest ta korzyść, która płynie z faktu naszego udziału w Igrzyskach Europejskich. Z jednej strony będzie to promocja miasta, pływalni, ale też możliwość zwiększenia atrakcyjności tej przestrzeni. To zostanie z nami na wiele lat – podkreśla.
Województwo Małopolskie dofinansowało tę inwestycję kwotą ponad 1,75 mln zł.

Logo IE 2023

Prace obejmują remont jezdni na odcinku od pływalni do placu do zawracania przy hotelu Olimpijskim wraz z drogą łączącą układ z ul. gen. J. Dąbrowskiego oraz dojazdem do zaplecza hotelu. Wyremontowany zostanie też chodnik, powstaną nowe stanowiska postojowe dla autobusów oraz samochodów. Nowe będzie też oświetlenie uliczne. Planowane są też nasadzenia zieleni na przebudowanym terenie.
Prace mają zakończyć się z końcem maja, na kilkanaście dni przed rozpoczęciem zawodów w pływaniu artystycznym.

Trwa budowa poboczy drogiTrwają prace przy utwardzeniu drogiŚlad nowej drogiRoboty budowlaneKoparka