22.06.2017

Oświęcim. Młody szachista wysoko w Czarnogórze

14-letni oświęcimianin Tomasz Musiał, uczeń Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu, zajął piąte miejsce w Szkolnych Mistrzostwach Europy w szachach klasycznych w kategorii chłopców do lat 15, które odbyły się w Budvie w Czarnogórze. Uczestniczył w nich jako tegoroczny szkolny wicemistrz Polski w szachach klasycznych. – Po dwóch pierwszych zwycięskich partiach należał do ścisłej czołówki turnieju. I tak zostało do samego końca. Po czterech zwycięstwach, czterech remisach i jednej porażce Tomek zajął ostatecznie świetne piąte miejsce, tracąc do szkolnego Mistrza Europy, Gruzina, Nikoloza Petrashviliego, zaledwie pół punktu – relacjonuje Katarzyna Musiał, mama Tomka. – Turniej był bardzo wyczerpujący. Syn zagrał w nim 9 długich, trudnych rund, niektóre z nich trwały nawet ponad 5 godzin – dodaje pani Katarzyna.

Przygodę z szachami zaczął w wieku przedszkolnym. Trafił wówczas na zajęcia prowadzone przez Tomasza Kantykę w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu. Szybko okazało się, że z powodzeniem może konkurować nawet z gimnazjalistami i licealistami. Tomek zaczął starować w zawodach i zdobywał czołowe miejsca na różnych turniejach szachowych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Jako reprezentant Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu zdobywał awans do wojewódzkiego finału Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Olkuszu. W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy Igrzyska Młodzieży Szkolnej odbywały się w systemie drużynowym i drużyna Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu wraz z Tomaszem awansowała do finału wojewódzkiego.

Od czterech lat Tomek jest zawodnikiem Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Chrzanowie, gdzie trenuje pod okiem mistrza międzynarodowego Jacka Bielczyka.

W tym roku w Szkolnych Mistrzostwach Polski w szachach klasycznych wywalczył tytuł wicemistrza, reprezentując MG nr 2. Wcześniej awansował do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach Halowych- Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych. W 2016 roku w Olecku zajął 13. miejsce w swoim roczniku. A w 2017 roku w Drzonkowie w województwie lubuskim zdobył brązowy medal. To najważniejsza impreza szachowa dla juniorów. Bierze w niej udział prawie 200 zawodniczek i zawodników z całej Polski wyłonionych w czasie eliminacji makroregionalnych..

Wyjazd na Szkolne Mistrzostwa Europy w szachach klasycznych w Budvie w Czarnogórze był dofinansowany przez Miasto Oświęcim.