24.11.2023

Oświęcim. Młodzi druhowie z OSP nabyli wiele praktycznych umiejętności. Zakończono specjalny program profilaktyczny

 
Mlodziezowa-Druzyna-Pozarnicza-1-przedstawiciele-wreczaja-nagrode-nastolatkowi.W Oświęcimiu uroczyście podsumowano program profilaktyczny dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którego organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna Oświęcim. Wśród zaproszonych gości byli wiceprezydent Oświęcimia Krzysztof Kania, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu bryg. Ryszard Dudek, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Katarzyna Tarłowska oraz oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.
 
 
 

Podczas spotkania prezes zarządu OSP Oświęcim druhna Paulina Stachura oraz naczelnik OSP Oświęcim druh Wojciech Chrzan podziękowali miastu za wsparcie finansowe w wysokości 10 tys. zł, które pozwoliło przygotować ważne zajęcia dla młodych mieszkańców Oświęcimia. Zakupiono również trzy fantomy do ćwiczeń wraz z oprogramowaniem, sprzęt ćwiczebny AED, kamizelki ACT- FAST, tarczę nalewową oraz hydronetkę do zawodów CTIF. – Pozyskany sprzęt będzie służył najmłodszym przez wiele lat. Natomiast zdobyte umiejętności będą mogli wykorzystać w różnych sytuacjach ratujących życie – podkreślają organizatorzy.

Przedstawiciele OSP Oświęcim podziękowali również przedstawicielom Straży Pożarnej i Policji za wsparcie udzielone w ramach realizacji projektu.

Podczas tych sześciu tygodni, młodzi mieszkańcy Oświęcimia, uczestniczyli w wielu zajęciach prowadzonych przez strażaków ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Pod okiem starszych druhów z OSP Oświęcim nabywali wiedzę z zakresu podstawowych przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania podczas pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, pierwszej pomocy medycznej, a także ewakuacji podczas pożaru. Młodzi druhowie wzięli również udział w strażackiej musztrze oraz ćwiczeniach przygotowujących do zawodów sportowo pożarniczych. Obejrzeli pokaz akcji gaśniczej oraz sposób organizacji działań podczas różnego rodzaju zdarzeń.

Podczas wizyty w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, strażacy młodym mieszkańcom Oświęcimia przedstawili zasady postępowania oraz ewakuacji w przypadku wystąpienia pożaru w domu czy w szkole. Zaprezentowali stanowisko kierowania oraz wozy strażackie, omawiając elementy ich wyposażenia.

– Kolejną z wizyt młodzi druhowie złożyli oświęcimskim policjantom. Funkcjonariusze przybliżyli im zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa w domu i na drodze oraz zasadami bezpieczeństwa w Internecie. Opowiedzieli w jaki sposób należy reagować na zagrożenia. Omówili najważniejsze zadania realizowane przez Policję na rzecz mieszkańców. Opowiedzieli, co trzeba zrobić, aby w przyszłości zostać policjantem. Zaprezentowali elementy wyposażenia służbowego policjanta. Następnie dzieci i młodzież zwiedziły komendę, zapoznając się z przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń. Na parkingu policyjnym mogły zobaczyć radiowozy i motocykle omawiając ich wyposażenie. Na pożegnanie mundurowi wręczyli im elementy odblaskowe – relacjonuje oficer prasowy asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Druhowie z OSP Oświęcim zapraszają dzieci od 10 roku życia oraz młodzież do wstąpienia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę o godzinie 10 w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu przy ulicy Zaborskiej 17.

Każdy młody uczestnik może liczyć na ciekawe zajęcia, podczas których uzyska wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej.

KPP Oświęcim

Mlodziezowa-Druzyna-Pozarnicza-1-przedstawiciele-wreczaja-nagrode-nastolatkowi.
4-OSP-Oswiecim.-Mlodziezowa-Druzyna-Pozarnicza-13-wiceprezydent-wrecza-nagrode-nastolatce.Mlodziezowa-Druzyna-Pozarnicza-15-wiceprezydent-i-zastepca-komendanta-PSP-podczas-przekazania-sprzetu-ratowniczegoMlodziezowa-Druzyna-Pozarnicza-15-wiceprezydent-i-zastepca-komendanta-PSP-podczas-przekazania-sprzetu-ratowniczegoMlodziezowa-Druzyna-Pozarnicza-zdjecie-wspolne-przy-radiowozie-i-motocyklu-policyjnym.