17.07.2023

Oświęcim. Muzeum Ratusz ma już 5 lat!

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza do Ratusza, który w tym roku obchodzi już swoje 5 urodziny! Z tej okazji zachęcamy wszystkich do wspólnego świętowania w dniu 20 lipca 2023 roku w godzinach od 10.00 – 18.00. Tym razem tłem dla wydarzenia będzie historia oświęcimskiego hokeja.

Od 1946 roku w Oświęcimiu funkcjonuje Klub Sportowy Unia Oświęcim, który spod swoich skrzydeł wypuścił znakomitych sportowców, m.in: pływaków, łyżwiarzy figurowych, piłkarzy, ale przede wszystkim ośmiokrotnych zdobywców tytułu Mistrza Polski w hokeju na lodzie. Będzie to zatem doskonała okazja, aby poznać historię oświęcimskiego hokeja i sylwetki najpopularniejszych zawodników. Każdy uczestnik wydarzenia na własnej skórze przekona się ile waży strój hokeisty i spróbuje swoich sił w grze w hokeja.

Program Urodzin Ratusza:

– Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej o godz.: 12:00, 14:00 i 16:00 (możliwość zapisów – tel. 787-915-911)

– Zajęcia kreatywne dla dzieci w godz. 13:00-17:00 (lub do wyczerpania materiałów)

– Prezentacja multimedialna: „Oświęcim sportem stoi – historia hokeja”

– Szatnia hokeisty – możliwość przymierzenia elementów stroju hokeisty

– Strzał na bramkę – interakcja z „bramkarzem” na ekspozycji

– Plener malarski przed Ratuszem – RSTK „Grupa na Zamku”

– Słodki poczęstunek – g.17.00

Na wszystkie atrakcje z okazji urodzin Ratusza oraz wstęp do muzeum w tym dniu będzie bezpłatny. Zapraszamy.

Poprzez organizację urodzin Ratusza z hokejem w tle chcemy nawiązać do przedsięwzięcia, jakim w ostatnim czasie była realizacja filmu dokumentalnego o historii hokeja w Oświęcimiu. Już dziś zapraszamy Państwa na jego premierę, która odbędzie się 5 sierpnia 2023 roku na Rynku Głównym.

To opowieść o ludziach, którzy stworzyli Unię Oświęcim, okraszona wieloma nieznanymi dotychczas wątkami ujawnionymi przez bohaterów wywiadów. Autorami dokumentu są pasjonaci oświęcimskiej historii – Mirosław Ganobis oraz Tomasz Klimczak.

 

O Ratuszu:

Dawny Ratusz znajdujący się w środkowej części rynku spłonął w 1863 roku w wielkim pożarze miasta. Grunt pod budowę nowego magistratu zakupiono w 1873 roku od Anny Kowalskiej, a już 1 listopada 1875 roku urząd magistratu uruchomiono w nowym budynku ratusza. Swoją funkcję ratusz pełnił do wybuchu II wojny światowej. Po tym czasie w budynku rezydowały władze komunistyczne, znajdowała się tu siedziba Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie aż do lat 70-tych komenda Milicji Obywatelskiej oraz Wojskowa Komisja Uzupełnień.

W 2018 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Ratusz i wystawy stałej pt. „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Ekspozycja jest zlokalizowana na trzech kondygnacjach XIX – wiecznego budynku dawnego magistratu. Wystawa ukazuje historię i dziedzictwo miasta od jego powstania aż do czasów współczesnych. Treści historyczne wzbogacone są muzealiami eksponowanymi w gablotach, którym towarzyszą prezentacje i aplikacje interaktywne przenoszące widza w przestrzeń wydarzeń.

Ratusz od początku swojej działalności jest miejscem licznych wydarzeń oraz wystaw organizowanych we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury „Grupa na Zamku” Oświęcim.

W swojej ofercie posiada lekcje muzealne, skierowane zarówno do przedszkoli i szkół, mające na celu popularyzację bogatej historii ziemi oświęcimskiej oraz dziedzictwa miasta, jego tradycji i kultury.