Miasto przygotowuje się do udostępnienia w przyszłym roku tuneli znajdujących się pod zamkiem. Pod średniowieczną budowlą wykonali je Austriacy i Niemcy. W najbliższych dniach firma budowlana rozpocznie prace związane z przygotowaniem podziemi pod względem bezpieczeństwa i dostosowania do zwiedzania, które zakończą się 30 kwietnia 2019 roku. W drugim kwartale przyszłego roku firma wyłoniona w drodze przetargu wykona ich aranżację pod multimedialną wystawę, która przeniesie zwiedzających w okres I wojny światowej aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tunele będą gotowe do zwiedzania w drugiej połowie 2019 roku.
Po wzgórzem zamkowym są dwa tunele. Jeden przebiega z wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza. Został wybudowany w czasie zaboru austriackiego, a ostatnio przeprowadzona kwerenda wskazuje okres jego powstanie na koniec XVIII wieku. Jego przekrój ma kształt eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze. Do podziemi można wejść od strony dziedzińca zamkowego. Do starszego tunelu prowadzą także wrota umieszczone w zachodnim zboczu wzgórza.
Udostępnienie podziemi turystom to część projektu, którego głównym celem jest wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły. Wcześniej specjalistyczna firma wykonała zabezpieczenie wzgórza i muru oporowego poprzez kotwy gruntowe na skarpie wzgórza, ułożyła specjalną siatkę wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowała specjalną konstrukcję oporową w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego. Całość prac zamknie się kwotą ponad 4 mln z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych. Inwestycja zakończy się 1 lipca 2019 roku.
Przykładowe wizualizacje