Od poniedziałku, 24 czerwca, ulica Krasińskiego zostanie otwarta dla ruchu. Na razie do skrzyżowania z ul. Szpitalną. Roboty na kolejnym odcinku drogi, która zakończy się połączeniem z ul. Dąbrowskiego przed hotelem Galicja rozpoczęły się w maju. Kierowcy będą musieli wykazać się czujnością i zwracać uwagę na znaki. Zmieniona została organizacja ruchu i ul. Krasińskiego stanie się z drogą pierwszeństwem przejazdu.
Ulica Krasińskiego jest alternatywą dla mocno zakorkowanej ulicy Dąbrowskiego. Stare Miasto zyska nowe połączenie z osiedlem Chemików, a tereny, które znajdą się po obu stronach drogi będą mogły być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe czy usługi.
– Poprawiliśmy układ komunikacyjny Oświęcimia w pobliżu hospicjum i ul. Wysokie Brzegi poprzez budowę nowej drogi – ul. Krasińskiego. Ulicę Wysokie Brzegi przy wsparciu miasta przebudował powiat oświęcimski. Ten rejon Oświęcimia zupełnie się zmienił. Ważne jest też to, że ten standard, który od lat realizujemy w mieście jest utrzymany w tej części Oświęcimia. Nowa droga ma też istotne znaczenie rozwojowe. Otwiera nowe możliwości pod kątem budownictwa mieszkaniowego i usługowego. Nowa część Oświęcimia zyskała więc impuls na rozwój – uważa prezydent Janusz Chwierut.
Wzdłuż drogi jest chodnik i ścieżka rowerowa. Ulica została oświetlona i odwodniona.
Ulica Krasińskiego o długości ponad 1,3 km biegnie nowym śladem przecinając ulice: Chopina, Wysokie Brzegi i Szpitalną. W rejonie hotelu Galicja połączy się z ulicą Dąbrowskiego. Inwestycja została podzielona na etapy. Pierwszy fragment ulicy Krasińskiego do wysokości skrzyżowania z ulicą Szpitalną jest już gotowa. Drugi etap, którego wylot będzie na ul. Dąbrowskiego zakończy się w sierpniu 2025 roku. Łącznie oba etapy inwestycji zamkną się kwotą ponad 12 mln zł, w tym blisko 7 mln zł to pieniądze zewnętrzne.
Zdjęcia z powietrza udostępniła firma Konkret
Zdjęcia z powietrza z budowy III etapu ul. Krasińskiego udostępnione przez firmę Konkret