14.02.2024

Oświęcim. Oświadczenie prezydenta Janusza Chwieruta

prezydent13 lutego 2024 roku, na Facebooku, pojawiło się fejkowe konto prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta. Opublikowano w nim moje dane, zdjęcie i wysłano zaproszenia do polubienia profilu. Bezprawnie wykorzystano mój wizerunek. Dlatego na podstawie art. 190a paragraf 2 Kodeksu Karnego, który mówi w szczególności, iż karze pozbawienia wolności do lat trzech podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej złożyłem zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
Stworzenie fałszywego konta traktuję jako kolejny element brudnej gry politycznej, związanej z nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Nieprzypadkowo dzieje się to kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu przeze mnie powołania komitetu wyborczego i startu w wyborach samorządowych, w których będę ubiegał się o urząd Prezydenta Oświęcimia. Fałszywe konto ma na celu dezinformację oraz zdyskredytowanie mojej osoby w oczach mieszkańców, a w konsekwencji ma wywołać negatywny odbiór mojej pracy. Nie ma mojej zgody na prowadzenie nieuczciwej i bezprawnej kampanii, która może mieć wiele negatywnych i niepożądanych skutków.
Apeluję o uczciwą rywalizację. Na argumenty i programy, w duchu fair play i wzajemnego szacunku wobec kandydatów, ale przede wszystkim mieszkańców Oświęcimia.

                                                                                                        Janusz Chwierut
                                                                                                   Prezydent Oświęcimia