11.03.2022

Oświęcim. Oświęcim solidarny z Ukrainą. Zapewnia dach nad głową na czas wojny i wspiera w codziennym funkcjonowaniu

Na zdjęciu widać młodych ludzi z Ukrainy, którzy przyszli na spotkanie informacyjneW Oświęcimiu przybywa obywateli Ukrainy, szukających w naszym mieście schronienia przed wojną. Według szacunków jest już ponad 400. To głównie kobiety i dzieci. Mieszkają u prywatnych osób, w hotelach, pensjonatach. Dla nich miasto zorganizowało spotkanie informacyjne, które odbyło się w Galerii Książki. Sala była wypełniona po brzegi, a naszym wschodnim sąsiadom władze Oświęcimia, urzędnicy, wolontariusze przekazali niezbędne informacje na temat możliwości zakwaterowania, opieki zdrowotnej, rozpoczęcia nauki czyli legalizacji pobytu. Mówiono też o możliwości otrzymania pomocy rzeczowej, opieki zdrowotnej oraz prowadzonych działaniach kulturalnych dla dzieci. Z myślą o uchodźcach, którzy znaleźli schronienie przed wojną w naszym mieście uruchomiono numer kontaktowy, pod który można dzwonić w sytuacjach trudnych i pilnych do rozwiązania. Prowadzona jest też grupa na Facebooku. – Wierzę, że ten konflikt, który jest ogromną tragedią dla Ukrainy, ale i całego demokratycznego świata szybko się zakończy. Jesteśmy jednak realistami i widzimy, że to będzie jednak trwało. Wszyscy jesteśmy myślami z ukraińskimi żołnierzami. Życzymy Ukrainie jak najlepiej. Wy jesteście myślami ze swoimi rodzinami, ale musimy sobie z tym wyzwaniem, szczególnie trudnym dla Państwa, wspólnie poradzić. Na pewno będzie tak, że na jakiś czas Oświęcim lub inne miejsce w Polsce będzie waszym domem. Dlatego spotykamy się, aby przedstawić zakres, formy pomocy, jaką możecie otrzymać – zwrócił się do zebranych prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Włodarz miasta dziękował również mieszkańcom, którzy dali schronienie uchodźcom. – Dziękuję oświęcimianom za to ogromne wsparcie, za dar ich serca, za to co robicie dla nich każdego dnia. Razem jesteśmy z mieszkańcami Ukrainy, którzy walczą w słusznej sprawie, o suwerenność swojej ojczyzny, dajemy im siłę i nadzieję – mówił.
Dodatkowo po spotkaniu w specjalnych punktach uchodźcy mogli się dowiedzieć więcej o zasadach i możliwościach otrzymania pomocy rzeczowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej czy działaniach kulturalnych obejmujących dzieci, prowadzonych w Oświęcimskim Centrum Kultury. Zainteresowaniem cieszył się punkt Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta, w którym można było uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu, nadawania numeru PESEL.
Ukraińcom bardzo podobała się jego formuła i podkreślali, że dzięki temu otrzymali wiele przydatnych wiadomości. Spotkanie było też okazją do nawiązania kontaktu między sobą.

Pomocy ludności ukraińskiej poświęcona była również nadzwyczajna sesja Rady Miasta Oświęcim, na której przedstawiono dotychczasowe działania prowadzone przez miasto. Radni ponad wszelkimi podziałami przyjęli uchwałę o pomocy i wsparciu dla Sambora oraz obywateli Ukrainy, przebywających w mieście.
Od kilku dni ukraińskie dzieci uczą się z polskimi. Miasto zorganizowało naukę dla dzieci uchodźców w szkołach podstawowych. Zapewniana jest również edukacja przedszkolna. W ławkach szkolnych zasiadło 39 młodych obywateli Ukrainy, a do przedszkoli uczęszcza 9 maluchów.
Ukraińców wspierają nie tylko mieszkańcy, którzy dają im dach nad głową, ale też organizacje, fundacje i stowarzyszenia organizując dla nich np. specjalne pakiety z potrzebnymi rzeczami i różne formy aktywności,  jak m. in. nauka języka polskiego. 

Pomoc dla Ukrainy obejmuje również zbiórki pieniędzy i darów dla zaprzyjaźnionego z Oświęcimiem Sambora. Mieszkańcy Oświęcimia przekazali pomoc dla Sambora w ubiegłym tygodniu. Zakup niezbędnych urządzeń wsparła firma Synthos. A w tych dniach na apel o pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów odpowiedzieli mieszkańcy francuskiego Ballan-Mire, partnera Oświęcimia, przekazując wiele potrzebnych rzeczy.
Cały czas można przekazywać dary na rzecz uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście i dla Sambora. Wśród najpotrzebniejszych rzeczy są m. in artykuły spożywcze, kosmetyki i środki do higieny osobistej, artykuły dla dzieci, nowa bielizna, koce, środki opatrunkowe, zapałki, śpiwory, latarki, ocieplacze. Można je przynosić do Oświęcimskiego Centrum Kultury, Osiedlowego Domu Kultury na Zasolu i Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Na zdjęciu widać młodych ludzi z Ukrainy, którzy przyszli na spotkanie informacyjneBaner z logiem miasta i napisem w barwach niebiesko-żółtych" Miasto Oświęcim wspiera Ukrainę