13.11.2018

Oświęcim. Oświęcim świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziły licznie oświęcimian. Sprzyjała temu piękna pogoda i różnorodny program obchodów. Najważniejszym akcentem święta było odsłonięcie Pomnika Niepodległości po renowacji.
Po zakończeniu mszy św. w intencji Ojczyzny biało-czerwona parada z 20 – metrową flagą niesioną przez harcerzy, młodzież i dzieci przeszła ulicami Oświęcimia. Na chwilę zatrzymano się przy Pomniku Niepodległości. W ceremonii odsłonięcia rzeźby orła wzięli udział: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i Halina Gębołyś, przewodnicząca komitetu budowy obelisku sprzed 20 laty. Wspólna delegacja samorządów miasta i powiatu złożyła też kwiaty. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Tadeusza Kościuszki, by oddać hołd pokoleniom Polaków walczących o wolność Ojczyzny. Zgromadzeni na placu Kościuszki oświęcimianie odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski. Pomagał im w tym chór Auxilium. W okolicznościowym przemówieniu prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przybliżył polskie drogi do wolności, mówił też o bohaterach narodowych, przypomniał postacie z naszego miasta. Przedstawił przedsięwzięcia, które podjęto w mieście w wyjątkowym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koniec powiedział:

Szanowni Państwo, ojczyznę tworzy każdy z nas. A sukces Polski ostatnich 30-tu lat to sukces Polek i Polaków. To efekt ich pracowitości, kreatywności i przedsiębiorczości. Polska się zmienia. Podobnie jak nasz Oświęcim, który rozwija się z każdym dniem. To zasługa nas wszystkich – mieszkańców Oświęcimia. Celebrując ten dzień, ciesząc się z tej pięknej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości miejmy świadomość, że to dzisiaj na nas spoczywa obowiązek troszczenia się o nią, dbanie o jej bezpieczeństwo i rozwój. Dokonywanie drobnych wyborów. Dziś nie musimy ponosić ofiary krwi, by jej bronić, ale dzisiaj każdy kto czuje się Polakiem i patriotą, przez dobre wykonywanie swoich codziennych obowiązków, pracy, nauki, działalności na rzecz innych przyczynia się do pomyślności Ojczyzny. Pamiętając o bohaterach tamtych lat cieszmy się i radujmy, że mamy Ojczyznę piękną i wolną! Naszą wspólną i niepodległą Polskę!

Po salwie honorowej i złożeniu kwiatów przez delegacje, w niebo pofrunęło 100 gołębi.

Na Rynku Głównym w strefie biało-czerwonej dzieci chętnie malowały twarz w barwy narodowe. W tym dniu odbył się też bieg Jedenastka na 11 listopada”, a harcerze z oświęcimskiego hufca ZHP zaprosili mieszkańców na grę terenową. Specjalne warsztaty dla dzieci pt. “Jak świętować Niepodległość ?” przygotowało Centrum Żydowskie.
Muzeum Zamek zaprezentowało ostatnią odsłonę projektu ” Niepodległa 2018″, a Oświęcimskie Centrum Kultury zaprosiło na projekcje filmów: Dywizjon 303. Historia prawdziwa, Kamerdyner i Zimna wojna w ramach Dnia Kina Polskiego. Fundacja Miasto Pracowania przygotowała projekt Oświęcimskie Labirynty-Wielki Finał. Dzień wcześniej 10 listopada w parku Hallera w Dworach odbył się piknik kawaleryjski oraz wieczornica przy Mauzoleum Rodziny Hallerów.