19.09.2018

Oświęcim. Park Pokoju na osiedlu Chemików

W nowy park zamieni się blisko 7 ha terenu pomiędzy ulicami Słowackiego, Chemików, Dąbrowskiego i Tysiąclecia. Będzie nosił nazwę Pokoju w nawiązaniu do znajdującego się w tej części osiedla placu Pokoju. Dzisiaj to pas zieleni izolacyjnej dawnych zakładów chemicznych. Miasto, które jest inwestorem przygotowało już projekt budowlany zagospodarowania terenu ograniczonego ulicami Dąbrowskiego i Tysiąclecia pod strefę zabaw dla dzieci oraz rekreacji. Złożyło też wniosek o dofinansowanie unijne. Na jej urządzenie ma szansę pozyskać 6,5 mln zł, a całość projektu opiewa na kwotę 8,7 mln zł. Według planów inwestycja ma ruszyć w 2019 roku i zakończyć się w 2021 roku.
– W miejscu, gdzie obecnie znajduje się miasteczko komunikacyjne zamierzamy urządzić dwa place zabaw dla dzieci, tych młodszych i starszych. Sporą atrakcją będzie statek piracki, który jednocześnie pomieści blisko setkę dzieci. Znajdująca się obok górka tzw. wieloryb zostanie zachowana, a zimą będzie można z niej zjeżdżać saneczkami – wymienia prezydent Janusz Chwierut. – Ten teren jest bardzo atrakcyjny i warto go wykorzystać pod kątem spędzania wolnego czasu całych rodzin. Dlatego chcemy go tak zagospodarować, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wystąpiliśmy o pieniądze unijne w ramach konkursu ogłoszonego przez Małopolski Urząd Marszałkowski. Mamy szansę uzyskać dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów inwestycji – dodaje. Prezydent podkreśla, że miasto ma też w planach przygotowanie miasteczka komunikacyjnego. Jednak nie w tym miejscu. – Chcemy, by w przyszłości powstał przy jednej z oświęcimskich szkół, gdzie dzieci będą mogły poznawać zasady bezpieczeństwa na drodze, a także uzyskać kartę rowerową – mówi.
Projekt strefy zabaw i rekreacji obejmuje wyburzenie świetlicy i urządzenie placu zabaw dla maluchów i starszych. Przebudowana będzie też znajdująca się nieopodal górka tzw. wieloryb. W części spacerowo-rekreacyjnej nowością będzie staw z fontanną pływającą. Całość zostanie uzupełniona o nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkową. Nowe atrakcyjne miejsce wypoczynku uzupełni ofertę obiektów sportowych i hotelowych położonych w sąsiedztwie. Zagospodarowanie tej części osiedla Chemików łączy się z kolejnymi inwestycjami drogowymi. – Nasz projekt spina się też z przebudową ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików, która planowana jest w 2020 roku. Wzdłuż powstaną miejsca postojowe, przebudowana będzie ścieżka rowerowa. Wtedy też ulica Tysiąclecia na całym przebiegu zyska odpowiedni standard i wygląd – kończy prezydent.