10.12.2018

Oświęcim. Piękna 70-letnia! Miejska Biblioteka Publiczna kończy 70 lat!

Oświęcimska Miejska Biblioteka Publiczna świętuje 70-lecie działalności. To ważny dla bibliotekarzy rok nie tylko z powodu jubileuszu, ale też przygotowań do zmian organizacyjnych związanych z zakończeniem projektu unijnego. Biblioteka pozyskała też rekordową kwotę dotacji, ponad 250 tys. na promocję czytelnictwa i działalności kulturalnej w Oświęcimiu. Została też doceniona w ogólnopolskim rankingu bibliotek zajmując trzecie miejsce w kraju i pierwsze w województwie małopolskim. 

7 dekad biblioteki. 7 lat Galerii Książki
– Otwarta, przestronna i funkcjonalna… to na pewno biblioteka? Tak. Nasza Galeria Książki to o wiele więcej niż biblioteka, to przestrzeń spotkań wszystkich ludzi, miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i w fajnej atmosferze spędzi czas. Wyglądem przypomina galerię handlową. Nie bez powodu właśnie taką przestrzeń w 2009 roku zaprojektowali architekci, uznając, że w centrum handlowym przeciętny Kowalski lubi spędzać wolny czas – zakupy, obiad, kino i inne atrakcje. Dokładnie tak samo jest w Galerii Książki, no może z wyjątkiem obiadu. U nas mieszkaniec zamiast kupować może wypożyczyć książkę, skorzystać bezpłatnie z salek kinowych, oddać się pracy naukowej, twórczej, przeczytać gazetę, zagrać na XBOX-ie czy PlayStation lub po prostu, zwyczajnie obejrzeć film lub wystawę pozostawiając dziecko w bawialni… tak jak w Ikei.” – opowiada o bibliotece dyrektor Leszek Palus.

7 dekad temu ..
70 lat temu, we wrześniu 1948 roku pierwsi czytelnicy wypożyczyli książkę z oświęcimskiej biblioteki. Księgozbiór tworzyły wtedy dary obywateli i komplety książkowe przesłane przez Ministerstwo Oświaty. W kwietniu 1949 r. biblioteka liczyła 795 książek i około 500 czytelników. W roku 1974 mieszkańcy nowego osiedla Błonie wypożyczyli po raz pierwszy książki w filii nr 2 sąsiadującej z klubem „Relax”. Za 4 lata, na ówczesnej Kolonii Lenina (Zasole) otwarta została filia nr 3. Do 2010 roku, prawie 12 tysięcy użytkowników korzystało z 7 oddziałów biblioteki miejskiej o łącznej powierzchni 715 m kw.

7 lat temu…
– Przełomowa dla funkcjonowania oświęcimskiej biblioteki była siódma, a za razem pierwsza dekada nowego obiektu – Biblioteki Galeria Książki. 31 grudnia 2008 r. „na Kopernika” wystrzeliły szampany, bynajmniej nie z powodu sylwestra. Dotarła do nas wiadomość, że miasto otrzymało unijną dotację na budowę nowej siedziby biblioteki. Galeria Książki „wyrosła” w ciągu 2 lat. 4 lipca 2011 r. otwarta została nowa siedziba, stanowiąca przestrzeń spotkań mieszkańców naszego miasta – wspomina Mariola Talewicz – zastępca dyrektora biblioteki.
Przy MBP powstała pierwsza w Polsce Aleja Pisarzy, w której swoje przesłania – słowa odlane w brązie – zostawiło już 15 wybitnych mistrzów pióra.
Oświęcimska książnica swoją architekturą i działaniami idealnie wpisuje się w charakter nowoczesnej biblioteki XXI wieku, uwzględniając istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego w procesie umacniania tożsamości społecznej, rozwoju ekonomicznego, kształcenia ustawicznego oraz zróżnicowania kulturowego. Jest miejscem, gdzie w ciekawym otoczeniu literatury można fajnie spędzić czas, gdzie odbywają się spotkania z autorami i ilustratorami, zajęcia plastyczne oraz zajęcia łączące zabawę z literaturą i nowoczesne technologie. To miejsce otwarte o charakterze rodzinnym, kulturalnym, sprzyjające spotkaniom towarzyskim.
Ponad 14 tysięcy użytkowników Galerii Książki ma do dyspozycji 4200 m kw. powierzchni i zbiory liczące blisko 160 tysięcy egzemplarzy. – Dbamy o to, aby wszyscy czuli się dobrze w naszej bibliotece, obiekt spełnia wymogi bezpieczeństwa dla użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Są tutaj udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach (podjazdy, windy, przestrzenie komunikacyjne) – mówią  pracownicy Galerii Książki. Jednocześnie zapraszają do śledzenia na bieżąco oferty biblioteki na stronie internetowej, profilu facebookowym, Instagramie i na plakatach. – Zachęcamy do zapisywania się na warsztaty. Wybór działań oraz oferty jest i będzie ogromny i zróżnicowany, tak więc – dla każdego coś dobrego. Cieszymy się, że możemy dla mieszkańców Oświęcimia i wspólnie z nimi aktywnie tworzyć kulturę i promować czytelnictwo – podkreślają bibliotekarze.