18.10.2018

Oświęcim. Pij wodę prosto z kranu! Kampania informacyjna oświęcimskich wodociągów

O tym, że woda z kranu  bez przegotowania i filtrowania nadaje się się do picia przekonuje prezes oświęcimskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Kazimierz Homa. Zachęca też do picia kranówki, bo jest zdrowa i smaczna.

„Piję wodę z kranu, bo to dla mnie same korzyści: mniej plastiku w koszu, więcej pieniędzy w kieszeni i satysfakcja, że nie jestem ofiarą marketingu nabitą w butelki” – to cytat zaczerpnięty ze strony http://pijewodezkranu.org pokazuje zmieniające się podejście do picia kranówki.
Zastanówmy się, jak jest naprawdę. Czy będąc na zakupach, przychodzi nam do głowy myśl, że woda z kranu jest alternatywą dla tej stojącej na pólkach sklepowych? Raczej nie, bo wciąż brakuje nam zaufania do wody z wodociągu. Dlatego zamiast po prostu podstawić szklankę pod odkręcony kran, wydajemy mnóstwo pieniędzy na wody butelkowane. Nasza nieufność do wody z kranu narodziła się jeszcze w ubiegłym wieku, gdy normy dotyczące wody pitnej nie były takie restrykcyjne jak obecnie. Tymczasem obecnie bez obaw możemy pić wodę prosto z kranu. Dziś mamy w kranach dobrą wodę, jakościowo lepszą od butelkowanej, ale nieufność pozostała.

Wodociągi Oświęcim przeszły w ostatnich latach duże modernizacje

Wiele zmieniło się w zakresie stosowanych metod uzdatniania wody, wykorzystywania nowej technologii przy jej produkcji. Woda z kranu jest zdrowa – bo jej produkcja podlega restrykcyjnym normom. Możemy bez obaw gasić pragnienie nieprzegotowaną wodą z kranu, ponieważ jej jakość jest zgodna z normami unijnymi, bardziej wymagającymi niż te, które zostały opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Kranówka w Londynie, Paryżu, czy innym europejskim mieście spełnia te same wymagania co w Oświęcimiu. Pamiętajmy też, że woda w rurociągu jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Kto w to nie wierzy, może sprawdzić jakość wody na stronach internetowych naszych oświęcimski wodociągów lub w sanepidzie. Wodociągi mają obowiązek na bieżąco kontrolować jakości wody, która jest badana codziennie i na każdym etapie procesu jej uzdatniania. Dodatkowo sprawdza się jej jakość w określonych punktach sieci wodociągowej.
Żeby cieszyć się wyśmienitą wodą z kranu, końcowy odbiorca wody wodociągowej, musi także upewnić się, czy instalacje w budynku i mieszkaniu są w dobrym stanie. Należy pamiętać, że przedsiębiorstwa wodociągowe odpowiadają za jakość wody w rurach dochodzących do budynków, na tym ich rola się kończy. Miejmy świadomość, że za instalacje wewnątrz budynku odpowiada jego administrator lub właściciel.

PWiK edukuje 

Wodociągi Oświęcim coraz częściej podejmują akcje informacyjno – edukacyjne związane z piciem wody z kranu, której jakość jest bardzo dobra. Często organizowane są wycieczki dla dzieci i młodzieży szkolnej, podczas których z bliska i na własne oczy może przekonać się jak dba się o jakość produkowanej wody.
Zachęcam wszystkich Państwa do picia bezpośrednio z kranu naszej oświęcimskiej wody, która jest zawsze zdrowa i bardzo smaczna.

Kazimierz Homa
Prezes Zarządu
PWiK Sp. z o.o.
w Oświęcimiu