19.03.2024

Oświęcim. Podsumowano kampanię” No promil-No problem”

 

 

Młodzież z narkogoglami próbuje przejść tor przeszkód, towarzyszy im policjantkaW Oświęcimiu zakończyła się kampania „No promil – No problem”, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki. W Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczyście podsumowano akcję. Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia w towarzystwie Doroty Rusin, przewodniczącej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wręczył nagrody za najlepsze prace w konkursach plastycznych i na plakat promujący kampanię, związany z hasłem tegorocznej edycji ” Miej odwagę żyć. Życie lubi bezpromilowe klimaty”. Podziękował też za zaangażowanie i udział w akcji młodzieży oraz nauczycielom. Podziękowania skierował też do partnerów akcji Policji, Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej.  Obok organizatorów Katarzyny Tarłowskiej naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Oświęcim, Ireny Wojtaszczyk koordynatorki kampanii obecny był też zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu aspirant Mateusz Pająk. Urząd Miasta, który jest organizatorem akcji w Oświęcimiu promującej właściwe zachowanie za kierownicą przygotował atrakcyjny program. Pomagali w tym policjanci, druhowie z OSP, czy ratownicy ze Szkoły Tresury „psieEgo” z Wieprza. Za pomocą narkogogli czy alkogogli młodzi ludzie mogli doświadczyć, jak zmienia się świat osoby nietrzeźwej i pod wpływem środków odurzających. Poznali też pracę psów ratowniczych, od młodych druhów uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci przedstawili też podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, konsekwencje prawne, zdrowotne dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu i innych niebezpiecznych substancji.
Młodzież z wspólnie z nauczycielami przygotowywała się do akcji od listopada ubiegłego roku. Pedagodzy realizowali w klasach od I do VIII zajęcia profilaktyczne przygotowane przez Stowarzyszenie „Solny Gwarek” z Wieliczki. Uczniowie wzięli udział w konkursach indywidualnym i szkolnym o kampanii. Wykonali gazetki i plakaty.
 
W miniony piątek, 15 marca, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 11 towarzyszyła stróżom prawa podczas kontroli trzeźwości kierowców. W trakcie wspólnego patrolu sprawdzono ponad 60 kierowców. U jednego z nich badanie trzeźwości wykazało 0,4 promila alkoholu, co zakończyło się utratą prawa jazdy, a za popełnione wykroczenie wkrótce odpowie przez sądem. Kierowcę samochodu dostawczego „pod wpływem” zatrzymano przy ul. Słowackiego w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 11.
Jednym z elementów kampanii było też badanie „Tajemniczego klienta”. W 30 sklepach w mieście sprawdzano czy nie doszło do sprzedaży alkoholu osobie, wyglądającej na mniej niż 18 lat. Badania nie wypadło najlepiej. Blisko połowa sklepów nie zażądała dokumentu potwierdzającego wieku kupującego. Dlatego miasto zaplanowało specjalne szkolenie dla sprzedawców, dotyczące zasad sprzedaży alkoholu, ze szczególnym uwzględnieniem zakazu sprzedaży alkoholu młodzieży do 18 roku życia, a także zakazu sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym oraz obligatoryjnego sprawdzania dokumentu tożsamości. Poruszane zostaną też zagadnienia konsekwencji karnych grożących sprzedawcom oraz konsekwencje grożące właścicielom sklepów, włącznie z możliwością utraty zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Tym sklepom, który bezwzględnie odmówiły sprzedaży alkoholu wręczono specjalne podziękowania.

Przedsięwzięcie w Oświęcimiu jest organizowane przez Urząd Miasta przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu, oświęcimską Ochotniczą Strażą Pożarną i Strażą Miejską. Nagrody dla uczestników konkursów ufundowało miasto Oświęcim.